Miloš Kužvart udělil letošní Ceny ministra životního prostředí
Sošku navrženou akademickým sochařem Břetislavem Šípkem převzali v Riegrově sále Obecního domu novinářka Ludmila Rakušanová, režisér Martin Slunečko, předseda Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) a pracovník České inspekce životního prostředí Pavel Šremer (ČIŽP), vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří Vladislava Hamplová, starosta Chotilska Jiří Šťástka (oceněný za boj proti záměru na těžbu zlata v lokalitě Mokrsko), právník Svatomír Mlčoch a Pavel Křížek, pořadatel výstavy "Světlo pro Prahu" a dlouholetý ochránce ptactva. Za tragicky zesnulého botanika Petra Albrechta převzal cenu jeho otec a za zesnulou Alexandru Orlíkovou, která na ministerstvu životního prostředí (MŽP) zahájila vyjednávání s Evropskou unií (EU) bývalá kolegyně.
U všech oceněných zdůraznil ministr jejich celoživotní přínos ochraně přírody a životního prostředí. Ceny ministra jsou udělované od roku 1994 a jejich nositeli jsou, vedle osobností, které výrazným způsobem přispěly ke zlepšení životního prostředí, také nevládní ekologické organizace, časopisy, škola, nadace a průmyslový podnik.
V druhé části večera předával ministr ocenění Ekologicky šetrný výrobek. Ocenění převzali zástupci 5 českých podniků za celkem 8 nových výrobků. Oceněny byly okapové nátěrové hmoty ředitelné vodou firmy Tebas, teplovodní plynové kotle firmy Železárny a drátovny Bohumín (závod Viadrus) a výrobci kancelářského nábytku Josef Šebek, Techo a Schaerf - Rovi. Známka Ekologicky šetrný výrobek je určena výrobkům, které splní náročná nadstandardní kritéria hodnotící jejich vliv na životní prostředí. Cena by měla být i jejich marketingovou výhodou a lákadlem pro zákazníky. Na to, že tomu tak zatím příliš není upozorňovali zástupci oceněných podniků. I proto je třeba vyzdvihnout jejich zájem o ochranu životního prostředí a ministerstvu zůstává velký dluh v propagaci ekologicky šetrných výrobků.
Foto: Pavel Činčera/EkoList
reklama