https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mineralky-mattoni-1873-prepravily-po-zeleznici-pul-milionu-palet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Minerálky Mattoni 1873 přepravily půl milionu palet po železnici

17.2.2020 14:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mattoni 1873
Výrobce minerálních vod Mattoni 1873 dopravuje od roku 2012 minerální vodu a nealkoholické nápoje k zákazníkům a spotřebitelům kromě silniční přepravy i po železnici. Firma dnes vypravila z Kyselky u Karlových Varů půlmiliontou paletu. Podle údajů společnosti nahradila přeprava vlakem více než 15 000 jízd plně naložených kamionů.
 

Mattoni 1873 využívá železnici pro přepravu svých výrobků od léta 2012, kdy obnovila provoz železniční vlečky z Kyselky do Vojkovic nad Ohří. Po železnici se na určitých tratích přepravují také výrobky ze závodu Magnesia v Mnichově.

Objemy nápojů přepravené po železnici rostou (z cca 46 mil. litrů v roce 2013 na cca 57 mil. litrů v roce 2019). Po železnici se posílá i část nápojů značek Pepsi, jejíž provoz Mattoni 1873 v regionu od loňského roku zajišťuje. Doprava vlakem probíhá na trati z Prahy do slovenských Malacek nebo do Budapešti a Kesckemetu v Maďarsku.

„Vedle zintenzivňování železniční přepravy usilujeme o lokální uzavření koloběhu PET materiálu podle principů cirkulární ekonomiky a o recyklaci PETu z lahve do lahve, což by zásadně omezilo příliv nového PETu na český trh,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Důležitým krokem k takové recyklaci je snížení počtu používaných barev lahví. Minerálky Mattoni proto od loňského roku sjednotily barvu svých lahví na světle zelenou.

Firma se zasazuje o zavedení zálohového systému na nápojové PET. Spolu s dalšími společnostmi jako je Sodovkárna Kolín, pivovary Bernard, Krakonoš anebo Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod se spojili do iniciativy Zálohujme.cz.

Poslanecká sněmovna aktuálně projednává novelu o obalech, která s povinným zálohováním PET lahví ani plechovek nepočítá. Ministerstvo životního prostředí ho považuje za nekoncepční zásah do stávajícího systému třídění odpadů.

Podle Pirátů pak ale Česko nesplní unijní limit pro třídění plastů. Novelou se budou před dalším schvalováním zabývat sněmovní výbory. Dolní komora jim na to dala zhruba tři měsíce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist