https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstva-prijala-temer-190-zadosti-o-dotace-na-setrne-lampy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstva přijala téměř 190 žádostí o dotace na šetrné lampy

4.11.2018 01:28 | PRAHA (ČTK)
V pražském Karlíně se testují lampy, které jsou úsporné a zároveň umí měřit znečištění ovzduší. Ilustrační snímek.
V pražském Karlíně se testují lampy, které jsou úsporné a zároveň umí měřit znečištění ovzduší. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ALEF NULA / Smart City
Ministerstva průmyslu (MPO) a životního prostředí (MŽP) přijala od obcí a měst 187 žádostí v objemu 200 milionů korun na šetrné lampy veřejného osvětlení. Dohromady přitom měly resorty připraveno 120 milionů. Vedoucí tiskového oddělení MPO František Kotrba sdělil, že "lze předjímat, že by mohlo být přijatelné na tyto účely vyčlenit o něco více prostředků." Zájemci mohli o dotace žádat do středy.
 

MŽP mělo připraveno 30 milionů korun pro obce v chráněných krajinných oblastech, MPO vyčlenilo 90 milionů pro ostatní obce a města. Všechny obce mohou na rekonstrukci veřejného osvětlení, jejímž cílem je snížení světelného znečištění, získat až dva miliony.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) mohly o finance žádat obce, které se alespoň částí katastru nacházejí na území chráněných krajinných oblastí a zároveň nemají více než 100.000 obyvatel. Týkalo se to 1025 obcí. SFŽP obdržel 34 žádostí s celkovým požadavkem na 39,9 milionu korun. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) před vyhlášením výzvy připustil, že by v případě velkého zájmu mohlo MŽP vyčleněné peníze navýšit.

Ostatní obce a velká města mohly žádat o stejnou dotaci z Programu EFEKT. "V rámci programu jsme přijali do půlnoci 153 žádostí s požadavkem na dotace ve výši cca 160 milionů korun. To je velmi čerstvá informace, která už by se ovšem neměla zásadně měnit," uvedl Kotrba. Nyní je podle něj třeba zkontrolovat úplnost a správnost žádostí.

Klíčovou podmínkou k získání až padesátiprocentní dotace bylo dodržení přijatelné míry světelného znečištění. Přednost dostanou žadatelé, kteří v celém rekonstruovaném úseku osadí svítidla s teplotou chromatičnosti 2700 kelvinů a menší a zároveň zaměří světlo směrem dolů, do dolního poloprostoru.

Dotace obou resortů mají shodnou metodiku i kritéria hodnocení žádostí. Vedle možných příjemců se ale liší v termínu dokončení. Projekty obcí v chráněných krajinných oblastech musí být zrealizovány roku 2021, osvětlení podpořené dotacemi z Programu EFEKT musí být hotové do konce roku 2019.

Problém se světelným smogem má zdravotní dopady, nedostatečná tma v noci například brání správnému spánku u člověka i volně žijících zvířat. Porušení těchto přirozených rytmů může přispívat ke vzniku nemocí. Dopady má nadbytečné svícení také na ekonomiku. Odhaduje se, že v Česku se ročně zbytečně prosvítí dvě miliardy korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist