https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstva-zivotniho-prostredi-firma-uvedla-nepravdive-udaje-kvuli-licenci-na-elektroodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstva životního prostředí: Firma uvedla nepravdivé údaje kvůli licenci na elektroodpad Aktualizace

1.4.2020 00:13 (ČTK)
Z vyjádření ministerstva životního prostředí vyplývá, že společnost REMA Systém uvedla nepravdivé údaje, aby splnila podmínky licence k provozování kolektivního sběru elektroodpadu. / Ilustrační foto
Z vyjádření ministerstva životního prostředí vyplývá, že společnost REMA Systém uvedla nepravdivé údaje, aby splnila podmínky licence k provozování kolektivního sběru elektroodpadu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost REMA Systém uvedla nepravdivé údaje, aby splnila podmínky licence k provozování kolektivního sběru elektroodpadu. Vyplývá to z vyjádření ministerstva životního prostředí (MŽP). Podmínky vyžadují provozovat sběrné místo v každé obci nad 2000 obyvatel. V některých z těchto obcí společnost uváděla jako sběrné místo poštu. S Českou poštou má ale jen smlouvu na bezplatné posílání vysloužilých spotřebičů v balících. Od České inspekce životního prostředí za to REMA dostala pokutu. REMA uvedla, že pokutu dostala neoprávněně, nejprve proti ní podala námitku a pak ji napadla žalobou.
 

REMA na svých stránkách v seznamu sběrných míst v některých případech odkazovala na pobočky České pošty. Na nich mohou ale lidé pouze odeslat tzv. RE:balík. "Česká pošta má se společností REMA Systém uzavřenu dohodu o poskytování služby vnitrostátní obyčejné zásilky... Neznamená to tedy, že by pobočky pošty fungovaly jako sběrná místa, ale dohoda umožňuje klientům odeslat zásilky s elektroodpadem zdarma na adresu uvedené společnosti," řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Pošta podle něj ani v současnosti o zřízení sběrných míst na pobočkách neuvažuje.

Služba podle ministerstva životního prostředí může být pouze doplňkem k vybudované síti míst zpětného odběru. "Z důvodu nedostatečné sběrné sítě již Česká inspekce životního prostředí udělila v minulosti společnosti Rema Systém pravomocnou pokutu a MŽP udělilo nápravné opatření na zahuštění sběrné sítě firmě REMA Battery, která sdílí s REMA Systémem sběrnou síť na základě vzájemného smluvního vztahu," dodal Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

REMA Systém je podle mluvčí Pavly Svobodové přesvědčena, že bylo napadené rozhodnutí vydáno v rozporu s právními předpisy a spočívá na nesprávném posouzení. "Též řízení, které jeho vydání předcházelo, bylo vedeno v rozporu s právními předpisy, v důsledku čehož byla REMA Systém přímo krácena na svých právech. Naše společnost je přesvědčena, že se inspekce i ministerstvo dopustilo nesprávného právního posouzení věci, v důsledku čehož je rozhodnutí nesprávné a tím i nezákonné," řekla.

Současná právní úprava podle ministerstva prakticky neumožňuje odebrat kolektivním systémům pro oelektrozařízení oprávnění k činnosti. Ministerstvo v nově připravované legislativě proto věcně navrhuje změny, které by měly situaci řešit.

Síť sběrných míst REMA chce přitom na základě smlouvy využívat další společnost w3es, která je s REMA personálně propojena. Společnost žádá o licenci pro kolektivní sběr elektrodpadu na ministerstvu životního prostředí. "Správní řízení probíhá a nelze tak zveřejňovat žádné detaily z žádosti či další skutečnosti z řízení," uvedlo k tomu MŽP.

REMA Systém uvádí, že v rámci své sběrné sítě disponuje více než 20.000 místy zpětného odběru. Odhadovaná míra zpětného odběru podle ní loni dosáhla 80 procent.

Reakce společnosti REMA Systém

Společnost REMA Systém, a.s. považuje za nutné reagovat na článek, který v pondělí 30. 3. 2020 vydala ČTK. Ministerstvo životního prostředí v předmětném článku ČTK tvrdí, že společnost REMA Systém uvedla „kvůli licenci na sběr elektroodpadu“ nepravdivé údaje. Vzhledem k tomu, že se jedná o spor z roku 2015, uvádíme tedy na pravou míru podrobnosti ohledně ministerstvem životního prostředí udělené pokuty a následné žalobě REMA Systém proti jeho rozhodnutí. Tato žaloba nemá jakoukoli vazbu na problematiku poboček České pošty a služby re:Balík, neboť tyto zajišťují pouze část služeb zpětného odběru realizovaného společností REMA. REMA disponuje přibližně 20 000 sběrnými místy, přičemž pro prokázání naplnění zákonem daných požadavků se v případě započtení všech obcí, ve kterých žije 2000 a více obyvatel, bavíme o počtu 703.

Celou reakci společnosti REMA Systém najdete zde.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist