https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-financi-odmita-ze-by-existovala-unijni-dohoda-o-dotovani-paliv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo financí odmítá, že by existovala unijní dohoda o dotování paliv

17.3.2022 18:12 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Unijní ministři financí tento týden nejednali o subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti, uvedl mluvčí českého ministerstva financí Tomáš Weiss. O údajné dohodě v úterý informovala agentura Reuters s odvoláním na vyjádření francouzského ministra Bruna Le Maira. Mluvčí resortu dnes na dotaz ČTK odpověděl, že ministři financí o dotování pohonných hmot v úterý nejednali a Le Mairova slova se týkala pouze řešení, které hodlá ke zmírnění dopadů vysokých cen využít Francie.
 

Le Maire, který rozhovorům ministrů financí EU předsedal, v úterý řekl, že prudký růst cen komodit, zejména plynu a potravin, si žádá koordinovanou reakci evropských zemí. Dodal, že společná strategie je založena na návrzích Evropské komise zmírnit omezení pro státní pomoc v EU.

"Tato strategie je založena na třech klíčových aspektech. Zaprvé na podpoře všech domácností zasažených prudkým nárůstem cen pohonných hmot. To jsme učinili ve Francii a mnohé další evropské země dělají totéž, nebo to zvažují," citovala Le Maira agentura Reuters. "Jedná se o určitou slevu u cen na čerpacích stanicích. Mnoho lidí musí do práce jezdit autem. Podporu pro domácnosti považujeme za nezbytnou," dodal.

České ministerstvo financí ale odmítá, že by se unijní šéfové financí na subvencování paliv domácnostem dohodli. "Ministři financí v rámci jednání Rady Ecofin tento týden neprojednávali ani neschvalovali dohodu na subvencování cen pohonných hmot pro domácnosti," uvedl Weiss. Dodal, že pokud ministři o opatření hovořili, bylo to pouze v neformální rovině. "Ministr financí Francie k tomuto tématu informoval, že Francie a některé další členské státy tímto směrem uvažují, nikoliv však, že by na tom panovala na úrovni EU široká shoda," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva.

Ruská invaze na Ukrajinu a následné protiruské sankce, které prudce zdražily ropu, výrazně zvýšily ceny pohonných hmot v unijních zemích. Česká vláda minulý týden v reakci na rekordní ceny paliv rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Ministerstvo financí také nyní odpustí zálohy na silniční daň v případech, kde ji nelze zrušit. Dopravci budou mít možnost odložit platbu daně z přidané hodnoty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist