https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-na-honu-muze-byt-pres-20-lidi-bez-nasledneho-vecirku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo: Na honu může být přes 20 lidí, bez následného večírku Aktualizováno

6.10.2020 13:27 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo zemědělství žádalo po přijetí nouzového stavu o výjimku pro rybáře a myslivce.
Ministerstvo zemědělství žádalo po přijetí nouzového stavu o výjimku pro rybáře a myslivce.
Zákaz více než 20 lidí na vnějších hromadných akcích se nevztahuje na hony zvěře a výlovy rybníků. Nesmějí ale na ně navazovat společenská shromáždění. Dnes to ČTK sdělili zástupci ministerstva zemědělství, podle kterých to úřadu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Na jaře byly společné hony zakázané, i tak se nyní podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty jejich počet nejspíš proti loňsku sníží. Podle Waice se myslivci budou snažit dojednat, aby mohli získat výjimku z opatření i pro zkoušky psů.
 

Ministerstvo zemědělství žádalo po přijetí nouzového stavu o výjimku pro rybáře a myslivce. "Od 5. do 18. října se zákaz hromadných akcí venku v počtu vyšším než 20 osob nevztahuje na výkon rybářského práva v rybářských revírech a rybníkářství a na výkon práva myslivosti. Jde například o výlov rybníka, zarybňování, hospodářskou činnost, kterou nelze odložit, společný lov organizovaný uživatelem honitby, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří, tedy například společný lov spárkaté zvěře," uvedl úřad.

Následující společenská shromáždění by ale byla již v rozporu s opatřeními, které vláda vyhlásila, dodalo ministerstvo. "Bylo by lepší mít informace dříve, ale chápeme, že myslivost není jediná oblast, která potřebuje svá vysvětlení a upřesnění aktuálních opatření," sdělil ČTK Waic. Podle něj by pak byly v současnosti důležité i psí zkoušky. "Kvůli zrušení mnoha kynologických akcí už na jaře bylo pro mnohé chovatele složité absolvovat zkoušky pro získání lovecké upotřebitelnosti psů, která je podmínkou pro využití psů v myslivosti. K omezování zkoušek psů dochází i v současnosti. Příprava loveckých psů je přitom velice náročná a rok odkladu je v aktivním životě psa opravdu dlouhá doba," doplnil.

Od pondělí je v Česku kvůli covidu znovu nouzový stav. Současně zatím na 14 dní platí nová opatření, která zahrnují výrazné omezení hromadných akcí a aktivit. Patří k nim zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20.

Při první koronavirové vlně mohli myslivci lovit individuálně, podobně mohli individuálně rybáři na ryby. Například firma Blatenská ryba dnes zahájila podzimní výlovy, právě kvůli koronaviru ale nepořádá slavnostní výlovy.

Myslivecký rok končí posledního března. Myslivci bojují hlavně s přemnoženými prasaty. Za poslední myslivecký rok odlovili 239 818 divokých prasat. Proti loňským 137 823 odloveným prasatům jde o nárůst o 74 procent, uvedl již dříve Český statistický úřad. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého šlo o rekord. Ročně se také v ČR zastřelí například kolem čtvrt milionu divokých kachen.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist