https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zemedelstvi-vypsalo-tendr-na-pomoc-pri-haseni-lesnich-pozaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství vypsalo tendr na pomoc při hašení lesních požárů

22.5.2023 19:59 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na služby dvou hasičských vrtulníků, které mají doplnil hasičskou kapacitu v období největšího rizika požárů. Službu mají až po dva měsíce zajišťovat stroje, které unesou nejméně 3000 litrů vody. Pomáhat by měly při hašení požárů v lesích spadajících pod ministerstvo zemědělství nebo v národních parcích. Předpokládá, že letos bude služba stát 52 milionů korun bez DPH, 75 procent nákladů by měly pokrýt peníze z grantu EU.
 

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček uvedl, že potřeba zajistit kapacitu hašení s pomocí vrtulníků vychází ze zkušenosti mimo jiné z loňského požáru v Národním parku České Švýcarsko, který loni zasáhl přes 1000 hektarů lesa. Likvidace trvala 20 dní a je to doposud nejrozsáhlejší lesní požár v ČR. Do likvidace požáru se tehdy kromě policejních a armádních vrtulníků musela zapojit tři česká soukromá letadla Antonov, český soukromý vrtulník i speciální letadla z Itálie a Švédska.

Podle Vlčka je zajištění pomocí soukromých společností dočasné řešení. "Naším cílem je vybudovat na území České republiky základnu leteckého hašení pomocí vrtulníků s přispěním grantu EU, a to nejpozději do roku 2030," doplnil

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že hašení lesních požárů běžně zajišťuje Letecká služba Policie ČR. "Cílem zakázky je pro období s nejvyšším rizikem požárů doplnit existující hasební kapacitu policejní letecké služby další leteckou technikou s výrazně většími hasebními schopnostmi, než tomu bylo dosud," dodal. Ministerstvo v případě úspěšného ukončení výběrového řízení předpokládá zajištění služby od 15. července letošního roku.

Ministerstvo uvedlo, že do loňského rohu Leteckou hasičskou službu zajišťovaly nad rámec služeb Policie ČR soukromí provozovatelé s letouny AN-2, které unesou nejméně 800 litrů vody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist