Ministerstvo životního prostředí chce požádat o další tři přechodná období
Členové výboru projednávali tyto sporné body včera v rámci schvalování aktualizované verze Národního programu přistupování k Evropské unii. Podle Jana Kavana se sice nepodařilo na zmíněné dva problémy nalézt společný názor, ale řešení se má začít hledat již zítra ráno, kdy se sejdou zástupci Ministerstva zahraničních věcí (MZV), MŽP i MF. Podle Kavana je kompromis možný. S tím souhlasí i jeho náměstek a hlavní vyjednavač ČR s EU Pavel Telička: "V požadavcích ministra Kužvarta jde řádově o stovky miliónů korun. Já věřím, že další jednání povedou k tomu, že se požadavek na počet i délku přechodných období sníží." Mělo by se tak stát do pondělka 22. května, kdy chce ministr Kavan Národní program předložit ke schválení vládě. "V té době již musí být bez sporných bodů" řekl dnes novinářům ministr zahraničí.
Ministr zahraničí Jan Kavan a státní tajemník Pavel Telička na dnešní tiskové konferenci. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
MŽP požaduje nová přechodná opatření v oblasti odpadového hospodářství a v oblasti ochrany ovzduší a rozšíření přechodného období v oblasti integrované prevence znečištění (tzv. směrnice IPPC). "Jde o to, že aproximační strategie pro životní prostředí byla vzata vládou na vědomí za jistých finančních podmínek. Ovšem MŽP nedostalo tolik prostředků, s kolika aproximační strategie počítala," vysvětluje zmocněnec ministra životního prostředí profesor Bedřich Moldan, jak je možné, že MŽP najednou žádá prakticky o tři přechodná období navíc.
Referenční datum 1. ledna 2003, k němuž by měla ČR vstoupit do EU, se podle členů vládního výboru pro evropskou integraci nemění. "Bylo by smutné, kdyby se toto datum mělo měnit kvůli dvěma či třem "kostlivcům", kteří se nám objevili ve skříních," řekl EkoListu Pavel Telička.
reklama