https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zivotniho-prostredi-posoudi-jak-zasahovat-proti-kurovci-tam-kde-ziji-tetrevi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo životního prostředí posoudí, jak zasahovat proti kůrovci tam, kde žijí tetřevi

29.8.2018 00:20 | PRAHA (ČTK)
Svaz šumavských obcí se obává, že kvůli ochraně tetřeva hlušce ministerstvo životního prostředí omezí v Národním parku Šumava zásahy proti kůrovci. / ilustrační foto
Svaz šumavských obcí se obává, že kvůli ochraně tetřeva hlušce ministerstvo životního prostředí omezí v Národním parku Šumava zásahy proti kůrovci. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svaz šumavských obcí se obává, že kvůli ochraně tetřeva hlušce ministerstvo životního prostředí omezí v Národním parku Šumava zásahy proti kůrovci. Záměr postupu proti kůrovci v místech ochrany tetřeva nyní prochází posuzováním vlivů na životní prostředí (EIA). Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka nechává vedení parku záměr posoudit, aby mohlo proti kůrovci zasahovat i v místech výskytu tetřeva a neohrozilo jeho populaci. Zároveň se správa chce vyhnout hrozbě pokut. Je podle něj možné, že po posouzení budou naopak zásahy širší.
 

Podle kritiky ze strany šumavských obcí záměr ve všech sedmi variantách předpokládá, že stávající rozsah zásahů proti kůrovci bude utlumen. "Z toho lze usuzovat, že oznámení záměru je motivováno jedině záměrem dosáhnout stavu, kdy většina lesní plochy Národního parku Šumava bude podrobena bezzásahovému režimu," uvedli starostové v tiskové zprávě. Předseda svazu Petr Málek současně upozornil, že omezení by se mělo podle dokumentů týkat i dalších vlastníků šumavských lesů.

"Posuzování vlivů je vztaženo na celou Ptačí oblast Šumava, kde se tetřev vyskytuje, tedy i na místa jiných vlastníků, například na pozemcích Kašperských Hor a třeba i Lesů ČR, a to z důvodu vyhodnocení kumulativnosti vlivů. Proces EIA a jeho varianty budou ukončeny stanoviskem ministerstva, které bude závazné pouze pro Správu NP Šumava a následný management na územích, které spravuje," uvedl Dvořák v tiskové zpráva. I proto podle něj správa nemusela záměr konzultovat s ostatními vlastníky pozemků.

Starostové podle Dvořáka mylně usuzují, že záměrem správy je omezit zásahy proti kůrovci. EIA může okruh zásahů a možnosti, jak a jakými prostředky s kůrovcem bojovat, naopak rozšířit, uvedl. Jak dlouho bude posuzování trvat, nechtěl odhadovat. Proces nicméně většinou trvá měsíce.

Správa parku podle Dvořáka už dva roky postupuje tak, aby s jistotou neohrozila populaci tetřeva, to znamená, že každý rok vymezuje zásahy takovým způsobem, aby jejich plocha nepřekročila jedno procento plochy výskytu tetřeva. "Takový postup je relativně přísný, přesto jsme dokázali zlikvidovat polomy v objemu přes 200 tisíc metrů krychlových, které loni způsobily větrné smršti v jižní části národního parku," uvedl.

V šumavském parku zhruba před šesti lety žilo podle odhadů přírodovědců asi 350 tetřevů, monitorování výskytu tetřeva na česko-německém pomezí zjistilo tehdy dohromady až 550 jedinců. Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku loni zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na nové zjištění populace tetřevovitých ptáků, vedle tetřeva hlušce také tetřívka obecného a jeřábka lesního.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist