https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-obrany-stropnicky-predal-zruseny-vojensky-ujezd-brdy-sprave-chko1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr obrany Stropnický předal zrušený vojenský újezd Brdy správě CHKO

15.1.2016 17:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministr obrany Martin Stropnický dnes symbolicky předal bývalý vojenský újezd Brdy do správy ministra životního prostředí Richarda Brabce.
Ministr obrany Martin Stropnický dnes symbolicky předal bývalý vojenský újezd Brdy do správy ministra životního prostředí Richarda Brabce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP
Ministr obrany Martin Stropnický dnes symbolicky předal bývalý vojenský újezd Brdy do správy ministra životního prostředí Richarda Brabce. Spolu pak otevřeli chráněnou krajinnou oblast Brdy.
 

S novým rokem zanikl vojenský újezd Brdy a chráněných krajinných oblastí je již 26. CHKO Brdy se rozkládá na 345 km čtverečních, z větší části se jedná o území bývalého vojenského újezdu. Vzácnou přírodu tu chrání také 5 přírodních rezervací, 3 přírodní památky a 18 evropsky významných lokalit. O zdejší jedinečnou přírodu bude pečovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Střední Čechy. Jeho oddělení Správa CHKO Brdy bude mít kanceláře v Příbrami, v Jincích a ve Spáleném Poříčí.

„Brdy jsou pozoruhodnou krajinou, v jejíž centrální části nenarazíte na žádné stavby. Jde o nejvyšší pohoří českého vnitrozemí, které je z 85 % pokryto lesy. Na vojenských cvičištích se vyvinula vřesoviště, najdete tu cenná rašeliniště, prameniště a vlhké louky,“ představuje novou chráněnou krajinnou oblast ministr Richard Brabec.V Brdech roste vzácný kosatec sibiřský, jetel kaštanový, hořec hořepník, ostřice nebo i orchidej vemeník zelenavý. Dochovala se zde pestrá lesní společenstva, jako jsou rašelinné a podmáčené smrčiny, olšiny, bučiny a suťové lesy. Vodní plochy hostí četné druhy čolků a žab. Čisté potoky svědčí raku kamenáči, který tu má největší populaci u nás, a přirozeně se tady množí pstruh obecný. Podél potoků se šíří vydra říční, občas se sem zatoulá i rys ostrovid. Na území této CHKO žije na 100 druhů ptáků, v lesích čáp černý, na mokřinách bekasina otavní, v rákosinách slavík modráček středoevropský, na některých místech lze spatřit i teplomilnou pěnici vlašskou. Světově unikátní jsou zdejší naleziště trilobitů.

Brdy jsou nejvyšší pohoří českého vnitrozemí a jsou z 85 % pokryty lesy.
Brdy jsou nejvyšší pohoří českého vnitrozemí a jsou z 85 % pokryty lesy.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

„Z hlediska ochrany přírody a krajiny není na území CHKO nijak omezen pohyb pěších a cyklistů. Návštěvníci tak mohou objevit řadu zajímavých míst, například vrch Třemšín nebo přírodní rezervaci “Getsemanka“ a „Chynínské buky“ s jedinečnými lesními porosty,“ vysvětluje ministr Brabec. Na území samotného vojenského újezdu se nenachází žádná silnice ani místní komunikace, proto sem smí pouze vozidla orgánů státní správy, vozidla potřebná pro lesní a zemědělské hospodaření, obranu, požární ochranu a zdravotní a veterinární službu.

Specifikem této CHKO je území rušeného vojenského újezdu Brdy, což představuje určitá omezení z důvodů vojenských a bezpečnostních. V oblasti rušeného újezdu je zatím omezený pohyb na ploše vojenského cvičiště a tam, kde dosud neproběhla pyrotechnická očista.

„Prvního ledna se pěším a cykloturistům otevřela jen část území bývalého armádního prostoru. Další plochy budou přístupné veřejnosti postupně do konce roku 2017, kdy by měla skončit pyrotechnická očista území. Na dopadových plochách Tok a Jordán se bude možné se s ohledem na pyrotechnickou zátěž pohybovat jen po vyznačených stezkách. Trvalý zákaz vstupu bude platit v území Posádkového cvičiště Jince a dalších uzavřených vojenských areálech,“ vysvětluje ministr obrany Martin Stropnický. V této chvíli je připraven návrh vedení nových tras pro cyklisty i pěší turisty na webu brdy.ochranaprirody.cz).

V Brdech se daří raku kamenáči.
V Brdech se daří raku kamenáči.

Značení zhruba 450 kilometrů cyklotras a desítek kilometrů tras pro pěší bude mít Klub českých turistů dokončené až po závěru pyrotechnické očisty, tedy nejpozději do jara 2018.

Na rámcovou smlouvu navazuje i realizační dohoda o tom, jakým způsobem budou obě strany společně v chráněné krajinné oblasti Brdy vyhledávat a vyznačovat stromy nebo mrtvé dřevo, což je důležité pro zvyšování biodiverzity v lesních porostech. „Staré mohutné stromy nebo rozpadající kmeny do lesa patří. Jejich zmapování a značení je prvním krokem k tomu, aby i v hospodářských lesích zůstávaly,“ dodává ředitel Pelc.

Je připraven také plán péče o zdejší přírodu. Největší úsilí bude věnováno opatřením na zlepšování stavu lesů a také na udržení vzácných druhů na bezlesí, které bylo v minulosti udržováno vojenskou činností.

Hlavní návštěvnické středisko Dům přírody se má postavit s podporou evropských peněz a bude sídlit v budovách kolem zámečku „Tři trubky“ u Strašic. Další návštěvnická centra by mohla vzniknout v regionálních muzeích v Rožmitálu pod Třemšínem, Strašicích, Příbrami a Hořovicích. Pro zachování nezastavěnosti Brd se koncepce umístění veškeré technické infrastruktury (parkoviště) a turistického zázemí (restaurace, ubytování, infocentra) soustřeďuje v okolních obcích nebo na hranici CHKO Brdy.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist