https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlada-boleslav-chce-snizit-pocet-holubu-bude-mit-mestsky-holubnik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladá Boleslav chce snížit počet holubů, bude mít městský holubník

31.3.2024 00:06 | MLADÁ BOLESLAV (ČTK)
Mladá Boleslav chce snížit počet holubů ve městě prostřednictvím městského holubníku, který letos plánuje vybudovat. Ve městě je přes 1000 holubů, nejpočetnější hejno čítající zhruba 250 ptáků je kolem gymnázií a městského divadla. Přesné umístění holubníku pomohou určit také data z nedávného dronového průzkumu. Odhadované náklady na první městský holubník jsou stovky tisíc korun, záležet bude na typu. ČTK to řekl městský radní Robin Povšík (Hlas pro Boleslav).
 

"Vybudování prvního městského holubníku plánujeme v prvním pololetí letošního roku. Jeho přesné umístění a parametry se momentálně připravují," řekl Povšík. Může jít podle něj například o vestavbu v půdním prostoru nebo o nový objekt na rovné střeše.

Tři nejpočetnější hejna ve městě mají přes 600 jedinců, uvedl Povšík. Kolem 200 holubů je ve starém městš, kde se koncentrují kolem hradu, a zhruba 160 u Bondy centra a autobusového nádraží.

Holubník podle Povšíka nabízí humánní způsob regulace. "Holubi se do něj stahují, protože tam mají bezpečné prostředí včetně zdroje vody a potravy. Druhým efektem je, že dochází k možnosti regulace nové holubí populace. Holubí samička ročně vyvede až deset mláďat. V holubnících se po čase nahrazují vajíčka atrapami, čímž dochází k omezení nové populace," uvedl. Město se podle něj inspirovalo převážně zkušenostmi ze zahraniční, kde se díky holubníkům daří snižovat populace holubů až o 50 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist