https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mladata-jezury-a-luskouna-i-ziskani-nejvzacnejsi-kachny-sveta.to-jsou-nejvetsi-letosni-uspechy-prazske-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mláďata ježury a luskouna i získání nejvzácnější kachny světa. To jsou největší letošní úspěchy pražské zoo

31.12.2023 20:00 | PRAHA (ČTK)
Samička luskouna krátkoocasého Šiška se v Praze narodila 2. února.
Samička luskouna krátkoocasého Šiška se v Praze narodila 2. února.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V pražské zoo se letos narodilo či vylíhlo 1234 mláďat 213 druhů živočichů, rekapituloval uplynulý rok ředitel zahrady Miroslav Bobek. Významnou událostí letošního roku pro zoo bylo, když získala jako jediné chovné zařízení mimo Brazílii nejvzácnější kachnu světa, morčáka paranského, odchovala ježuru australskou a luskouna krátkoocasého. Pražskou zoologickou zahradu v letošním roce navštívilo téměř 1,36 milionu lidí, mírně méně než loni, kdy přišlo 1,42 milionu návštěvníků.
 

"Největším chovatelským úspěchem Zoo Praha v roce 2023 a současně i jedním z největších úspěchů v celé její historii se stal odchov prvního mláděte luskouna v Evropě," uvedl Bobek. Samička luskouna krátkoocasého Šiška se v Praze narodila 2. února. Pražská zoo je teprve druhou evropskou zahradou, která kriticky ohrožené luskouny chová, pár těchto savců získala loni z tchajpejské zoologické zahrady na základě partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí.

Také mládě ježury australské matčin vak opustilo začátkem letošního února. S pomocí veterináře a chovatelů již přešlo z mateřského mléka na pevnou potravu a nyní váží více než 1,5 kilogramu, uvedl Bobek. První mládě ježury narozené v Praze předloni přechod na pevnou stravu nezvládlo a uhynulo.

Možnost chovat kriticky ohroženého morčáka paranského získala Zoo Praha jako první chovné zařízení mimo Jižní Ameriku a teprve druhé na světě. Pět párů této nejvzácnější kachny světa bylo do Prahy dovezeno z brazilského Zooparku Itatiba v říjnu. "Veřejnosti budou morčáci paranští představeni při zahájení nové hlavní sezony 23. března 2024," oznámil Bobek. Ve volné přírodě podle něj nyní žije méně než 250 jedinců tohoto ptáka, v lidské péči jich je téměř 70.

Ředitel zoo zmínil v souhrnu za letošní rok i dříve oznámený odchov dvou želv dlaždicovitých nebo návrat kapybar. Tito největší hlodavci světa se do pražské zoo vrátili po mnohaleté přestávce. "Samička hrabáče kapského Pieta dosáhla 16. září 2023 věku 32 let a 28 dní. U žádného jiného hrabáče nebyl nikdy doložen vyšší věk," doplnil Bobek.

Návštěvnost z posledních dvou let už se vrátila k číslům obvyklým před pandemií koronaviru. V roce 2019, který ještě nepoznamenala protiepidemická opatření, si zoologickou zahradu v hlavním městě prohlédlo 1,46 milionu lidí. V covidových letech 2020 a 2021 se návštěvnost nedostala přes milion.

Zoologická zahrada patří k nejnavštěvovanějším místům v metropoli. V loňském roce se mezi turistickými cíli v Praze umístila třetí. První byla lanová dráha na Petřín, kterou se svezlo víc než 1,7 milionu lidí, druhý byl Pražský hrad, vyplývá z údajů státní agentury CzechTourism.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist