https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlade-vzacneho-lemura-rakosoveho-z-plzenske-zoo-dostalo-jmeno-mailo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mládě vzácného lemura rákosového z plzeňské zoo dostalo jméno Mailo

5.9.2021 00:20 | PLZEŇ (ČTK)
Mailo se jmenuje nejmladší mládě kriticky ohroženého madagaskarského primáta lemura rákosového, které se narodilo v červenci v plzeňské zoologické zahradě. Zatím není jasné, zda je to samec, nebo samice. Lemury rákosové chová plzeňská zoo jako jediná v Česku od roku 2008. O osm let později se narodilo první mládě a od té doby dalších sedm. Letos se rodina rozrostla hned o dvě mláďata, jedno se narodilo v květnu a druhé před šesti týdny, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.
 

Lemuři rákosoví žijí pouze u největšího madagaskarského jezera Alaotra na východě ostrova. Nejčastěji bývají aktivní během úsvitu a za soumraku. "Odpočinek tráví na stéblech šáchoru. Spolu s dalšími třemi druhy rostlin je také jeho jedinou potravou. Dobře plave, vždyť prakticky celý život tráví nad vodou," uvedl Vobruba. Zvířata žijí v malých rodinných skupinách, nejčastěji od tří do pěti členů. Ačkoliv ve skupinkách bývá více samců, vůdčí roli zastává samice. Zvířata měří od hlavy k ocasu kolem 30 centimetrů, stejně dlouhý je jejich ocas. Váží kolem jednoho kilogramu.

Jejich přirozené prostředí na Madagaskaru se kvůli rozšiřování rýžových polí neustále zmenšuje. Pro ochranu jezera a jeho okolí proto vznikl projekt podporovaný i z výtěžku evropské madagaskarské kampaně z minulých let.

V ČR žijí lemuři rákosoví jen v Plzni. Rodina v pavilonu Madagaskar má nyní šest členů, další pár žije v chovatelském zázemí. V pavilonu jsou lemuři rákosoví nejvzácnějšími obyvateli. Podle fanouškovského webu www.zootierliste.de má lemury rákosové v Evropě 25 zahrad, z toho 11 je v Británii a na ostrovech Man a Jersey.

Plzeňská zoo má podle Vobruby bohatou kolekci 11 druhů lemurů. Žijí zde tři formy lemura vari, šest druhů lemurů rodu Eulemur, lemur kata a lemur rákosový.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist