https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlade-vzacneho-nosorozce-v-zoo-dvur-dobre-prospiva-pribira-kilogram-denne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mládě vzácného nosorožce v zoo Dvůr dobře prospívá, přibírá kilogram denně

11.3.2023 00:24 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Foto | Dominika Stempa / Safari park Dvůr Králové
Sameček vzácného nosorožce, který se v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem narodil v sobotu 4. března, dobře prospívá. Podle odhadu chovatelů denně přibírá na váze asi jeden kilogram. Při narození vážil 36 kilogramů. Pokud vydrží příznivé počasí, mohli by jej návštěvníci zoo vidět ve výběhu příští týden, řekla ČTK mluvčí zoo Zuzana Boučková.
 

Mládě je nosorožec dvourohý černý východního poddruhu, který je v přírodě ohrožen vyhynutím. "Jeho jedinou výživou je zatím mateřské mléko od matky," řekla mluvčí. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci. Nosorožců černých v přírodě žije posledních zhruba 900.

Za poslední rok jde o třetí mládě nosorožce tohoto druhu narozené ve Dvoře Králové. Loni 4. března se narodil sameček, který dostal jméno Kyjev, a to na počet Ukrajiny bránící se ruské agresi. Loni v prosinci se narodila samice. Mláďata narozená loni žijí od narození místech, kde je lidé nevidí. "Nosorožci jsou teritoriální zvířata a nelze je jednoduše stěhovat z místa na místo," uvedla mluvčí.

Dvorský safari park patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Podle dvorských chovatelů tvoří tři mláďata nosorožců černých polovinu všech narozených zvířat tohoto druhu v zoologických zahradách na celém světě v posledním roce. Safari Park nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je nosorožců jižních bílých.

Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen před 50 lety. Zvířata z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976. Zatím se v zoo narodilo asi 60 nosorožců různých druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist