https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mmr-da-z-evropskych-penez-3-5-mld.kc-na-ekologicka-vozidla-ve-verejne-doprave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MMR dá z evropských peněz 3,5 miliardy na ekologická vozidla ve veřejné dopravě

4.10.2022 01:04 | PRAHA (ČTK)
Výzvy podporují nákup bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu, která využívají alternativní energie, jako je elektřina a vodík, tedy elektrobusů, vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají.
Výzvy podporují nákup bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu, která využívají alternativní energie, jako je elektřina a vodík, tedy elektrobusů, vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dá v příštích letech regionům z evropských peněz celkem 3,5 miliardy korun na pořízení nízkoemisních a bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu. Peníze půjdou z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), ministerstvo nyní na nákup ekologických vozidel vyhlásilo první dvě dotační výzvy.
 

Peníze jsou součástí dotačního programu pro období let 2021 až 2027. Ministerstvo rozdělí 2,1 miliardy korun mezi tzv. méně rozvinuté regiony, kam v Česku patří Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský, Královéhradecký, Pardubický, Zlínský a Olomoucký kraj. Dalších 1,4 miliardy korun pak dostanou tzv. přechodové regiony, kam spadají kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina.

´"Výzvy podporují nákup bezemisních vozidel pro veřejnou dopravu, která využívají alternativní energie, jako je elektřina a vodík, tedy elektrobusů, vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají. Z peněz určených na tuto výzvu je možné zakoupit také nízkoemisní vozidla využívající alternativní palivo biometan, což jsou například autobusy na plyn. Díky novým projektům ve veřejné dopravě jistě dojde ke zlepšení kvality ovzduší v českých městech a regionech a zvýší se tím i obliba veřejné dopravy,“ uvedl ředitel Řídícího orgánu IROP Rostislav Mazal.

Stát využívá peníze z evropských fondů i na další projekty v oblasti ekologické mobility. Například ministerstvo dopravy pravidelně vyhlašuje dotační výzvy na vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily a další projekty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist