https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mnichov-uvazuje-o-sirokem-zakazu-jizdy-dieselovych-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mnichov uvažuje o širokém zákazu jízdy dieselových aut aktualizováno

14.6.2017 01:30 (ČTK)
Zvažovaný zákaz by byl zatím nejširším v celém Německu. Mnichov s ním podle všeho ale počká nejméně do podzimu, kdy by měl Spolkový správní soud rozhodnout o tom, jestli takové zákazy mohou vyhlašovat jednotlivá města.
Zvažovaný zákaz by byl zatím nejširším v celém Německu. Mnichov s ním podle všeho ale počká nejméně do podzimu, kdy by měl Spolkový správní soud rozhodnout o tom, jestli takové zákazy mohou vyhlašovat jednotlivá města.
Bavorská metropole Mnichov uvažuje podle listu Süddeutsche Zeitung o tom, že zakáže dieselovým autům jezdit po městě. Dotknout by se to mohlo asi 133.000 až 170.000 dieselových aut registrovaných v Mnichově. Důvodem úvah mnichovské radnice je množství zplodin, které dieselové vozy vypouštějí do ovzduší.
 

"Dokážu si jen těžko představit, že se bez takových zákazů do budoucna obejdeme, i když by mě těšilo, kdyby to šlo bez nich," řekl bavorský primátor Dieter Reiter deníku. Reagoval tak na nová data o znečištění ovzduší ve třetím největším německém městě.

Kolika aut by se zákaz dotkl, zatím není úplně jasné. Záleželo by na tom, jakých norem by se týkal. Reiter zatím uvažuje o tom, že dieselové vozy splňující nejpřísnější emisní normu Euro 6 by ve městě nadále jezdit mohly. Celkem je v Mnichově registrovaných 295.000 dieselových aut.

Zvažovaný zákaz by byl zatím nejširším v celém Německu. Mnichov s ním podle všeho ale počká nejméně do podzimu, kdy by měl Spolkový správní soud rozhodnout o tom, jestli takové zákazy mohou vyhlašovat jednotlivá města, nebo tak musí učinit vedení příslušné spolkové země.

Mnichov je sídlem německé automobilky BMW. Její mluvčí uvedl, že pro zlepšení kvality ovzduší je vhodnější podporovat využívání elektrických vozidel než zakazovat provoz naftových automobilů.

Proti zákazům naftových vozů v jednotlivých spolkových zemích či městech se vyslovila rovněž spolková vláda. "Zákazy ježdění jsou špatným politickým přístupem," uvedl mluvčí ministerstva dopravy.

Akcie německých automobilek BMW, Volkswagen a Daimler dnes oslabovaly. K jejich poklesu podle obchodníků přispěly právě vyhlídky na zákazy naftových automobilů, napsala agentura Reuters.

Nedávné testy německých úřadů ukázaly, že dieselové vozy splňující nejvyšší normu Euro 6 vyprodukují ve skutečném provozu 507 miligramů oxidů dusíku na kilometr, norma přitom počítá s emisemi maximálně 80 miligramů na kilometr. Podle současných právních předpisů nemusejí auta normy dodržovat ve skutečném provozu, ale jen při měření v laboratoři.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist