https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mnozstvi-trideneho-odpadu-v-brne-na-podzim-vzrostlo-o-petinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Množství tříděného odpadu v Brně na podzim vzrostlo o pětinu

19.12.2020 00:40 | BRNO (ČTK)
"Lidé tráví spoustu času doma, objednávají si nákupy i jídlo přes internet, což má dopad na zvýšené množství odpadu v kontejnerech. Museli jsme tomu přizpůsobit svoz odpadu, některá stanoviště s kontejnery tříděného odpadu svážíme každý den," sdělil předseda představenstva firmy Filip Leder (KDU-ČSL).
"Lidé tráví spoustu času doma, objednávají si nákupy i jídlo přes internet, což má dopad na zvýšené množství odpadu v kontejnerech. Museli jsme tomu přizpůsobit svoz odpadu, některá stanoviště s kontejnery tříděného odpadu svážíme každý den," sdělil předseda představenstva firmy Filip Leder (KDU-ČSL).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Množství tříděného odpadu se v brněnských barevných kontejnerech meziročně zvýšilo téměř o pětinu. Pracovníci městské odpadové společnosti SAKO Brno loni v říjnu svezli 513 tun papíru, letos to bylo 625 tun. Plastů svezli 349 tun, což je o 43 tun více než loni, uvedla mluvčí společnosti Aneta Bublová.
 

Skladba producentů odpadu se vlivem koronavirových omezení proměnila. Ubylo odpadu ze škol a firem, přibylo těch z domácnosti. "Lidé tráví spoustu času doma, objednávají si nákupy i jídlo přes internet, což má dopad na zvýšené množství odpadu v kontejnerech. Museli jsme tomu přizpůsobit svoz odpadu, některá stanoviště s kontejnery tříděného odpadu svážíme každý den," sdělil předseda představenstva firmy Filip Leder (KDU-ČSL).

Množství směsného komunálního odpadu z černých popelnic vzrostlo minimálně. Popeláři jej odvážejí do zařízení na energetické využívání odpadu, kde se spálí. Vysoká teplota v kotlích přispívá k tomu, že se například viry z roušek či rukavic nedostanou do ovzduší. Ochranné pomůcky tam přivážejí například jihomoravští hasiči. "Aktuálně máme volné kapacity na příjem odpadu od všech zařízení, při jejichž činnosti vzniká potenciálně kontaminovaný odpad," dodala Bublová.

Podle údajů ministerstva životního prostředí komunální odpad v Jihomoravském kraji loni tvořil 617 000 tun. V přepočtu na obyvatele každý Jihomoravan vyhodil 519 kilogramů komunálního odpadu, což je třetí nejnižší číslo v republice. Celková produkce odpadu je ovšem v přepočtu na obyvatele na jižní Moravě nejvyšší ze všech krajů republiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist