https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mohutny-pozar-vyrobny-plastu-v-chorvatsku-znecistil-vzduch-lide-nevychazeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mohutný požár výrobny plastů v Chorvatsku znečistil vzduch, lidé nevycházejí

4.10.2023 17:56 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli mohutnému požáru ve výrobně plastů na východě Chorvatska se dnes z této části země šíří oblak toxického dýmu, který přiměl úřady doporučit lidem nevycházet ven. Silný vítr navíc žene mrak černého dýmu z města Osijek na jih a podle místní samosprávy může způsobit ekologickou katastrofu. Informovaly o tom světové agentury.
 

Hořet začalo dnes ráno v továrně firmy Drava International, která v areálu v Osijeku vyrábí plastové obaly. Oheň se brzy přesunul do skladu chemikálií používaných při výrobě. Podle hasičů za chvíli hořela většina uskladněných plastů, což velmi komplikovalo hašení. Tři hasiči byli při zásahu zraněni, z toho jeden vážně, uvedla chorvatská televize HRT. Během odpoledne nebyl požár podle hasičů stále pod kontrolou.

Místní úřady varovaly lidi, aby nevycházeli z domovů. Některé školy dnes zůstaly zavřené.

"Naše děti nemohou chodit do školy, ten kouř je karcinogenní," řekl podle agentury Reuters župan oblasti Osijek - Baranja Ivan Anušić. Podle něho je za požár odpovědná firma, která porušila pravidla a zanedbala své povinnosti. "Vznikla tím ekologická katastrofa, která zasáhne celý region i některé okolní," dodal rozhněvaný politik, podle něhož mohou toxické látky ze vzduchu ovlivnit i kvalitu vody.

Firma se podle dostupných informací k požáru zatím nevyjádřila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist