Mongabay.com: Dálnice národním parkem Serengeti „zabije“ migraci
![]() |
|
Ministryně tvrdí, že silnice nebude představovat řez napříč národním parkem a nebude mít vliv na migraci volně žijících živočichů. Na ilustrační fotografii národní park Serengeti.
|
|
Foto: William Warby/Flickr.com |
Ministryně tvrdí, že silnice nebude představovat řez napříč národním parkem a nebude mít vliv na migraci volně žijících živočichů, protože konkrétní úseky vedené národním parkem mají být pouze dvouproudové a nezpevněné.
Do diskuse kolem plánované výstavby se zapojil i Richard Leakey, ředitel Národního muzea v Keni, který rozhodně není o neškodnosti silnice přesvědčen. „Musíme mít na paměti, že primárním cílem výstavby dálnice je růst měst Mwanza a Musoma u Viktoriina jezera, které mají každé dnes půl milionu obyvatel,“ říká Leakey. „Díky dálnici budou mít za 50 let tato města aglomeracemi s 3– 4 miliony obyvatel,“ říká Leaky a dodává: „Za 30 nebo 40 let už nebude nezpevněná cesta potřebám velkých měst zdaleka stačit. Nynější stavba je předpokladem pro budoucí vybudování šestiproudé dálnice a železnice, které proces migrace doslova zabijí.“
Pokud se silnice vybuduje, v důsledku kontinuální dopravy nebude pro volně žijící zvířata možné komunikaci překonat. Zvířata nebudou moci dokončit svůj přechod do navazující keňské rezervace Masai Mara a budou spásat porosty jen v jižní části Tanzanie. Přitom právě migrace velkých stád představuje turistické lákadlo, které každoročně přidává desítky milionů dolarů od turistů do státní pokladny.
V současné době jsou navrženy ještě dvě alternativní trasy umožňující rozvoj regionu – na jih od Serengeti a severně od Keni. Představují vyšší finanční zátěž, které by však podle Leakeyho neměly být překážkou v porovnání s významem migrace. „Je lepší pohlídat si dlouhodobé dopady stavby dálnice v perspektivě 50 nebo 100 let než dávat přednost krátkozrakým politickým rozhodnutím, které budou mít trvalý dopad na životní prostředí,“ říká Richard Leakey.
Podle zprávy Pauly Kahumbu Road through the Serengeti will eventually 'kill the migration' zveřejněné na serveru mongabay.com 8. 7. 2010. Autorka zprávy Paula Kahumbu je výkonnou ředitelkou organizace WildlifeDirect.
reklama
Online diskuse
proč? - 19. 8. 2010 - Rostislav AdamTo Ender, fafnir:Mám pocit, že všechno překrucujete. A vidíte pouze jednu stranu problému. Jestli máte alespoň trochu představivosti, tak si představte, že všichni lidé na Zemi žijí jako Vy. I když nevím úplně přesně, jak žijete, z téhle představy mne opravdu jímá děs. A pokud máte dost představivosti, tak Vás začne jímat taky, až si uvědomíte, co by to znamenalo. Já jsem realista. Jako vím, že nejsem dokonalý, vím, že bych dokázal na sobě odhalit dost chyb. Kdysi jsem žil v názoru jako Vy, teda až na ty dálnice, jsem rád, že už tomu tak není. Na tu vyspělost by si spíš měl odpovědět každý sám. Mimochodem, kde jsem říkal, že chci obrátit žebříček vyspělosti. Ale dobře, navedu Vás. Je vyspělejší ten, kdo má(vlastní) auto, dům, byt, mobil, internet,... , nebo ten, kdo sám sebe dokáže zhodnotit, kdo sám sebe dokáže kritizovat, kdo se dokáže nad sebou zamyslet, a třeba sám sebe změnit? |