https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/monitoring-dopadu-tezby-v-okoli-turowa-vlada-schvalila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Monitoring dopadů těžby v okolí Turówa vláda schválila

4.2.2020 00:27 | PRAHA (ČTK)
V okolí hnědouhelného dolu Turów u českých hranic se rozšíří síť vrtů, které zjišťují množství podzemních vod, o 16 nových stanic. / Ilustrační foto
V okolí hnědouhelného dolu Turów u českých hranic se rozšíří síť vrtů, které zjišťují množství podzemních vod, o 16 nových stanic. / Ilustrační foto
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
V okolí hnědouhelného dolu Turów u českých hranic se rozšíří síť vrtů, které zjišťují množství podzemních vod, o 16 nových stanic. Fungovat by měly nejpozději od dubna. Vláda návrh schválila, sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Cena bude 600.000 korun za rok. Stát plánuje také monitoring ovzduší, hluku, otřesů či poklesu terénu v okolí dolu. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) je třeba s monitorováním začít co nejdřív.
 

Ministerstvo životního prostředí s polským plánem na rozšiřování přeshraničního dolu nesouhlasí. Liberecký kraj už avizoval, že se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšiřování. Česko má dlouhodobě obavy z toho, že rozšíření dolu by mohlo mít negativní dopad na zásobování Hrádecka a Frýdlantska pitnou vodou. O doplnění sítě vrtů, které by sledovaly hladinu spodních vod podél hranice, se mluví už tři roky. "Jsou už vysoutěžené, chyběly jen peníze na jejich provoz," řekl včera Půta, který rozhodnutí vlády vítá.

Ministerstvo vládě předložilo materiál, který shrnuje vývoj situace, a zároveň informace o chystaných krocích. Právní opatření jsou podle Brabce v gesci Libereckého kraje, monitoring podzemní vody, ovzduší, hluku, poklesu terénu a otřesů zajišťuje stát. Chce získat informace o tom, jaké je nebezpečí, že se situace se suchem v okolí dolu Turów ještě zhorší.

"Potřebujeme mít zcela seriózní informace pro případné spory, protože Polsko uznalo, že pokud by byly ohroženy dodávky vody, tak je bude kompenzovat. Otázka je jak, jestli finančně, nebo dodávkami vody z jiných zdrojů," řekl novinářům Brabec před jednáním vlády. Celkově mají měření stát jednotky milionů korun.

Liberecký kraj původně požadoval, aby měření zajistila polská strana. "Poláci nám ale ve stanovisku k EIA jasně napsali, že je to naše záležitost. Potřebujeme proto měřit co nejdřív, abychom měli nějaká referenční data. Bez těchto informací budeme jen těžko prokazovat, že těžba má na českou stranu negativní vliv. Proto potřebujeme, aby měření začala v řádu týdnů nejpozději měsíců, protože jak se přibližuje odkrývka, tak se situace třeba v Uhelné bude zhoršovat," dodal liberecký hejtman.

V lednu vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí. Brabec už dříve uvedl, že polské úřady v souhlasném stanovisku tvrdí, že rozšíření těžby v Turówě nebude mít na české občany žádný vliv. Česko má opačný názor a pouze na polská ujištění se nemůže spoléhat, proto chce i prostřednictvím Evropské komise vyvíjet na Polsko další tlak, aby svůj postoj změnilo.

Česko v jednání s EK podle Brabce upozorňuje na možná porušení směrnice o EIA nebo směrnice o vodách. Brabec také dříve podotkl, že kompenzační opatření, k nimž se Polsko zavázalo, zatím nejsou vyzkoušená. Připomněl, že už v 80. letech kvůli těžbě v Turówě poklesla podzemní voda na Frýdlantsku, nyní by dopady kvůli suchu byly ještě horší.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 kilometrů čtverečních a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist