https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravska-trebova-chce-lidi-motivovat-aby-omezili-komunalni-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravská Třebová chce lidi motivovat, aby omezili komunální odpad

16.3.2017 01:05 | M. TŘEBOVÁ (ČTK)
"Na popelnici se nalepí kód a ten se bude při výsypu posuzovat. Přijde popelář, načte kód na popelnici, která je připravena k výsypu, otevře ji a uvidí, jestli je poloviční, plná nebo čtvrtinová, jestli je tam suť, bioodpad či plasty," popsala praktické fungování systému Horčíková. Ilustrační snímek
"Na popelnici se nalepí kód a ten se bude při výsypu posuzovat. Přijde popelář, načte kód na popelnici, která je připravena k výsypu, otevře ji a uvidí, jestli je poloviční, plná nebo čtvrtinová, jestli je tam suť, bioodpad či plasty," popsala praktické fungování systému Horčíková. Ilustrační snímek
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Moravská Třebová zavádí motivační systém, který má snížit množství komunálního odpadu ve městě. Domácnosti se zaregistrují do internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu kolem 200 korun na osobu za rok. Informovala o tom jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková.
 

"Na popelnici se nalepí kód a ten se bude při výsypu posuzovat. Přijde popelář, načte kód na popelnici, která je připravena k výsypu, otevře ji a uvidí, jestli je poloviční, plná nebo čtvrtinová, jestli je tam suť, bioodpad či plasty," popsala praktické fungování systému Horčíková.

Na sídlištích budou kódem označené společné kontejnery pro směsný odpad. Lidé také budou moci označit kódem pytle s vytříděnými druhotnými surovinami nebo se přihlásit k určitému veřejnému kontejneru pro separovaný odpad. Ten bude možné odevzdat i ve sběrném dvoře, pro načtení k dané domácnosti poslouží karta domácnosti.

Pokud bude v domácnosti málo směsného odpadu, nebude obsahovat tříditelné příměsi a naopak bude hodně vytříděného, projeví se to příští rok na poplatcích za popelnice.

"Naostro" chtějí Technické služby systém spustit od srpna. "Čekáme od toho, že lidé začnou opravdu třídit, že se sníží poměr komunálního odpadu a chceme docílit toho, aby se snížila frekvence vývozu popelnic," uvedla Horčíková. Podle ní by mohlo stačit vyvážet odpadky například jen jednou za měsíc, což by městu zlevnilo likvidaci odpadu. V současnosti končí více než 67 procent odpadů bez vytřídění na skládce.

Motivační systém se slevami, i když pouze na tříděný odpad, již před časem zavedly také například Ústí nad Orlicí nebo Letohrad. I tak radnice na likvidaci odpadu doplácejí.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist