https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravskoslezsti-vodohospodari-zahajili-plosnou-deratizaci-kanalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezští vodohospodáři zahájili plošnou deratizaci kanálů

16.4.2018 06:55 | OSTRAVA (ČTK)
Velkým problémem je vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. "Potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. / Ilustrační foto potkana
Velkým problémem je vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. "Potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. / Ilustrační foto potkana
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zahájila deratizaci kanalizační sítě. Proti nekontrolovatelnému množení potkanů rozmístí na 1844 kilometrech kanalizačních sítí a související infrastruktury přes 3,3 tuny návnad, tedy 42.000 kusů. Sdělil to mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
 

"Cílem je udržet počet potkanů v síti na stabilizované úrovni. Deratizace byla zahájena na začátku dubna v Havířově, následovat bude Český Těšín a postupně další města a obce na Karvinsku, Třinecku a Frýdecko-Místecku. V květnu bude následovat Novojičínsko a Opavsko," uvedl Síbrt.

Efektivitu deratizace podle něj zvyšuje, když se k ní ve stejnou dobu připojí s deratizací svých prostor a objektů města a obce, případně podniky, především výrobci potravin a vývařovny. "Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Velkým problémem podle něj je vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do veřejné kanalizace. "Potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nelepší," uvedl Tlolka.

Síbrt uvedl, že v případě potřeby každoročně na podzim následuje takzvaná ohnisková deratizace, která řeší zejména problematická místa. "V případě, že se v některé lokalitě objeví problémy s větším množství potkanů, je situace vždy řešena operativním zásahem," dodal.

SmVaK jsou jednou z největších vodohospodářských firem v zemi. Firma má přes 860 zaměstnanců.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist