https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravsky-kras-se-potyka-s-nicenim-ceduli-nekdo-je-prelepuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravský kras se potýká s ničením cedulí, někdo je přelepuje

26.6.2017 03:20 | BLANSKO (ČTK)
Chráněná území, přírodní památky, národní parky a podobné celky musejí být označeny ze zákona. Podle Tůmy dobrovolným strážcům zabere hodiny času, než škody po dotyčném opět napraví. Už loni podle něj dotyčný odcizil fotopast, a správa kvůli tomu na neznámého pachatele podávala trestní oznámení. / ilustrační foto
Chráněná území, přírodní památky, národní parky a podobné celky musejí být označeny ze zákona. Podle Tůmy dobrovolným strážcům zabere hodiny času, než škody po dotyčném opět napraví. Už loni podle něj dotyčný odcizil fotopast, a správa kvůli tomu na neznámého pachatele podávala trestní oznámení. / ilustrační foto
Foto | Prazak / Wikimedia Commons
Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se potýká s přelepováním malých státních znaků na cedulích moravskými orlicemi, celkem byly takto poničeny tři desítky cedulí. Škody jdou do tisíců. Jak ČTK řekl zástupce vedoucího správy Antonín Tůma, organizace chystá trestní oznámení.
 

S přelepováním českých lvů na malém státním znaku se správa potýkala už loni, stalo se tak asi u 15 cedulí. "Loni dotyčný cedule pouze přelepoval, případně, než je přelepil, tak na malý státní znak nakreslil kosočtverec," uvedl Tůma.

Letos se situace opakuje, za poslední dva měsíce kdosi poničil či odcizil dalších deset až 15 cedulí. "Ty odcizené má předpokládám dotyčný doma a upravuje je. Oproti loňskému roku totiž cedule nejen přelepuje, ale orlici na ně kromě lepení i přinýtuje. Kosočtverec na státní znak ještě před tím 'nakreslí' rozbrušovačkou," uvedl Tůma.

Chráněná území, přírodní památky, národní parky a podobné celky musejí být označeny ze zákona. Podle Tůmy dobrovolným strážcům zabere hodiny času, než škody po dotyčném opět napraví. Už loni podle něj dotyčný odcizil fotopast, a správa kvůli tomu na neznámého pachatele podávala trestní oznámení. Další chystá nyní, protože jí kvůli ničení cedulí došla trpělivost.

"Člověk se opravdu diví, že dotyčného baví aktivitu tímto způsobem vyvíjet. Stojí ho to čas, peníze, plýtvá tím pohonné hmoty. Pro propagaci Moravy jako historické země by přece mohl najít mnohem efektivnější cestu," podotkl Tůma.

Malý státní znak se symbolem lva se používá při označení například přírodních rezervací nebo přírodních památek či památných stromů. Větší celky, například národní parky či chráněné krajinné oblasti, označuje velký státní znak. Na něm jsou kromě lvů i moravská i slezská orlice.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist