https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/more-vyplavilo-na-plaz-v-izraeli-telo-mrtveho-plejtvaka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moře vyplavilo na pláž v Izraeli tělo mrtvého plejtváka

20.2.2021 16:32 | AŠKELON (ČTK)
Plejtvák myšok. Ilustrační obrázek
Plejtvák myšok. Ilustrační obrázek
Na pláži na jihu Izraele našli tělo sedmnáctimetrového plejtváka myšoka. Ve Středozemním moři byla tento týden bouře a zaznamenali tam také únik ropy, která se původně považovala za příčinu úhynu kytovce. Veterináři to ale později nepotvrdili, oznámila agentura AFP.
 

Od úterka do čtvrtka bičovaly izraelské břehy vysoké vlny a silný vítr a na pláže v pásu od jižního Libanonu po jihoizraelský Aškelon se dostalo velké množství ropy.

Plejtváka myšoka objevili lidé ve čtvrtek na pláži v přírodní rezervaci Nicanim u Aškelonu. Ropa mohla uniknout při vykládce z lodi anebo ji mohlo vzduté moře vynést při bouři. Způsobila smrt mnoha jiných mořských živočišných druhů.

Zástupci izraelské agentury přírodních parků ale v prohlášení uvedli, že příčinou smrti plejtváka ropa nebyla.

Jde o mladého samce plejtváka myšoka, dlouhého 16,9 metru a vážícího 25 tun. Tělo bylo ale v pokročilém stadiu rozkladu a odborníci určili, že plejtvák zemřel před čtrnácti dny, tedy ještě před zamořením vody. Podle úřadů není znečištění takového rozsahu v této oblasti běžné. Budou se snažit zjistit jeho původ a odhadují, že vyčištění bude obtížené a potrvá dlouho.

S čištěním pláží už začali dobrovolníci a zástupci ministerstva životního prostředí, které vyčlenilo mimořádné peníze pro pobřežní města, aby se čištění urychlilo. Ministryně životního prostředí Gila Gamlielová řekla k fotografiím mrtvého plejtváka, že je to "srdcervoucí" pohled.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist