https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mostu-bude-letos-na-jizni-morave-zrejme-vic-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moštu bude letos na jižní Moravě zřejmě víc než loni

12.9.2020 00:04 | BRNO (ČTK)
K získání litru moštu je potřeba zhruba dva kilogramy ovoce. Nejčastěji se zpracovává od září do listopadu. "Pro výrobu je důležitá především zralost ovoce. Při správné zralosti plodu poskytuje ovoce bohaté množství šťávy a v ní i dostatečný obsah aromatických a chuťových látek," uvedla odbornice z brněnské Mendelovy univerzity Radka Langová.
K získání litru moštu je potřeba zhruba dva kilogramy ovoce. Nejčastěji se zpracovává od září do listopadu. "Pro výrobu je důležitá především zralost ovoce. Při správné zralosti plodu poskytuje ovoce bohaté množství šťávy a v ní i dostatečný obsah aromatických a chuťových látek," uvedla odbornice z brněnské Mendelovy univerzity Radka Langová.
Foto | Joanna Nix-Walkup / unsplash.com
Moštová sezona bude letos na jižní Moravě zřejmě lepší než loni. Provozovatelé moštáren, které ČTK oslovila, hlásí více jablek. Zájem lidí o ovocný nápoj zatím zvládají pomocí objednávek, nápor očekávají v následujících týdnech. Ceny zůstaly stejné.
 

Brňané mají na výběr ze čtyř moštáren. V Obřanech zaplatí osm korun na kilogram. "Zájem je, ale zatím se to rozbíhá. Fronty se tvoří jen nárazově. Často se stává, že lidé přivezou okolo sta kila jablek. To trvá vymoštovat víc než půl hodinu," sdělil Miroslav Polák z tamní moštárny.

Provoz moštárny v městské části Bosonohy komplikuje rozkopaná kanalizace na náměstí, kde se výrobna nachází. "Lidé se k nám bojí zajíždět, ale je to povoleno. Jablek je letos víc, takže očekáváme i více moštu. Zatím se ukazuje, že ti, co si je přiváží z Vysočiny, mají moštu víc než lidé s jablky z jižní Moravy," poznamenal provozovatel moštárny Pavel Veverka. V Bosonohách stojí litr vylisovaného moštu sedm korun.

Lepší sezonu vyhlíží i provozní moštárny Ciderka v Bystrci Zuzana Kameníková. "Loni bylo málo jablek a zájem o moštování byl nižší. Letošní úroda vypadá bohatě, i když něco pomrzlo. Denně zpracujeme 300 až 600 kilogramů jablek. Číslo se postupně navyšuje a zvládli bychom i víc," uvedla Kameníková. Za kilogram vylisovaných jablek zaplatí lidé v Bystrci sedm korun.

Několik zájemců na sobotní moštování má v kalendáři i Robert Kaňa z Mikulčic na Hodonínsku, kde moštují za pět korun na kilogram jablek. "Zdražovali jsme loni a tuhle cenu nějakou dobu udržíme. Čekáme, že v říjnu denně vylisujeme až 1500 kilogramů jablek," poznamenal.

K získání litru moštu je potřeba zhruba dva kilogramy ovoce. Nejčastěji se zpracovává od září do listopadu. "Pro výrobu je důležitá především zralost ovoce. Při správné zralosti plodu poskytuje ovoce bohaté množství šťávy a v ní i dostatečný obsah aromatických a chuťových látek. Při sběru je důležitá především mikrobiální nezávadnost suroviny. Nemůžeme zpracovávat plody nezralé, napadené či nahnilé. Surovina pro moštování by neměla být před vlastním zpracováním dlouhodobě skladována," uvedla odbornice z brněnské Mendelovy univerzity Radka Langová.

Čerstvý mošt je nutné po výrobě co nejdříve spotřebovat. Pokud se tepelně ošetří, vydrží až rok. "V moštárnách se ovocná šťáva většinou pasteruje a filtruje. Přičemž platí, že mošty se mají skladovat na tmavém a chladném místě," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist