MPO navrhuje prolomit limity těžby, MŽP na nich trvá
MPO navrhuje prolomit limity těžby, MŽP na nich trvá. Na snímku hnědé uhlí, důl Nástup Tušimice.
|
|
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz |
Podle premiéra je potřeba včas předejít potížím, kterým může země čelit. "Je tu 2,5 milionu lidí závislých na dodávkách plynu. Ten problém už je velice vážný, bez žertů," řekl včera Jan Fischer.
Ministerstvo životního prostředí však na existenci limitů nadále trvá. Podle něho je potřeba na ekonomickou či potenciální plynovou krizi reagovat jinými způsoby. "V českých podmínkách to znamená především energetické úspory a také využití disponibilního potenciálu obnovitelných zdrojů," říká Jakub Kašpar. "Státní energetická koncepce musí vzít v potaz, že prožíváme také další krizi - klimatickou."
Návrh ministerstva průmyslu a obchodu počítá s tím, že do roku 2050 se sníží emise CO2 o 50 % oproti roku 1990. "Deklarace 50% redukce skleníkových plynů je hezká, ale jak to jde dohromady s návrhem na vyuhlení severních Čech?" ptá se Jakub Kašpar. Podle něho bude 50 % redukce k roku 2050 velmi pravděpodobně nedostatečná k odvrácení nevratných dopadů změn klimatu.
"Politika ochrany klimatu, kterou jsme zpracovali za účasti širokého expertního týmu, říká jasně, že náš redukční potenciál k roku 2020 je 20 % oproti roku 2005 bez rozšíření podílu jaderné energetiky," říká Jakub Kašpar s tím, že se započtením rozšíření jádra je to 28 % oproti roku 2005. "To znamená, že i bez rozšiřování jádra máme potenciál snížení skleníkových plynů do roku 2020 o 40 % oproti roku 1990," tvrdí ministerstvo životního prostředí.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém návrhu také počítá s podporou jaderné energetiky a dostavbou dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín a Dukovany. "Další rozšiřování jaderné energetiky v ČR musí být předmětem velmi vážné veřejné debaty. Jde o zásadní politické rozhodnutí. Nahrazovat ale vysokou závislost na ruském plynu zvýšením závislosti na ruském jaderném palivu nepovažujeme za příliš chytré řešení," říká Jakub Kašpar. Podle MPO se v koncepci počítá s tím, že by si jaderné elektrárny měly vytvořit dostatečně velkou zásobu paliva pro případ výpadku dodávek. Ta by měla vystačit na období, než najdou nového dodavatele paliva.
Zatímco MPO považuje za reálné v roce 2050 mít 15% podíl energie z obnovitelných zdrojů energie, podle ministerstva životního prostředí by měl v roce 2050 být podíl zásadně vyšší. "Podle klimaticko-energetického balíčku má podíl OZE v ČR být 13 % v roce 2020. To je shodný závazek, jako konzervativní odhad potenciálu OZE v ČR k roku 2020, na kterém se při jednání o balíčku shodly MPO a MŽP. Jestliže nyní MPO navrhuje 15 % v roce 2050, pak je to zcela nepochopitelné," tvrdí Kašpar.
Podle Kašpara musí návrh aktualizované energetické koncepce projít jak připomínkovacím řízením, tak také hodnocením vlivů na životní prostředí, tzv. SEA. SEA je posuzování vlivů strategií, plánů, programů, politik a koncepcí na životní prostředí.
reklama