Marcela Mikesková "> Mravenci: Na stěhování chceme odborníka! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mravenci-na-stehovani-chceme-odbornika?add_disc=1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Mravenci: Na stěhování chceme odborníka!

28. července 2003 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Marcela Mikesková, tel: 737 17 28 40
Mravenec je užitečný hmyz řádu blanokřídlých. Má mezi lidmi docela slušnou pověst. Vezměte si např. Ferdu mravence. Kdo by neznal jeho neskutečné příběhy! I přes své klady se najdou lidé, kteří mravence ve své blízkosti nesnesou. V žádném případě je ale nelikvidujte, protože některé druhy jsou chráněné. Navíc se mravenci dají za pomoci odborníků přestěhovat na jiné vyhovující místo.

Mravenců je známo cca 120 druhů. Ti z podrodu Formica jsou chráněni. Poznáte je snadno. Většinou mají hlavičku a zadeček černý a tělíčko oranžové. Mravenci jsou užiteční. Dokáží „obrat“ strom nebo jinou rostlinu od přemnoženého hmyzu. Také zabraňují mšicím, aby strom zlikvidovaly. Co druhý den je přenášejí na jinou větvičku. Mšice jsou takové mravenčí krávy. Mravenci si totiž pochutnávají na tekutině, kterou vypouští. Další pozitivní vlastností mravenců je to, že kypří půdu.

Ideální doba ke stěhování celého mraveniště je jaro a časné léto. Mravenci si totiž po přestěhování stačí do zimy vybudovat podzemní chodbičky pod svým novým domovem. Nemůže je ale stěhovat jen tak někdo. Musí mít výjimku ze zákona 114/1992 Sb. Také se nemohou mravenci stěhovat jen tak někam. Odborník už pro ně najde to nejlepší místo. Pokud máte potíže s mravenci, obraťte se na Český svaz ochránců přírody (tel: 222 516 115, email: csop@ecn.cz). My už vám poradíme a doporučíme toho pravého odborníka.
za Český svaz ochránců přírody
Marcela Mikesková
(kontakt: 737 17 28 40)Marcela Mikesková, tel: 737 17 28 40
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist