MSNBC: Osm států USA chce prodávat emise Evropě
„Není to něco, co bychom dělali natruc,“ říká Kenneth Colburn, který vede delegaci devíti amerických států, o tom, že se rozcházejí s oficiální politikou Bushova kabinetu. „Děláme to, o čem si myslíme, že je potřeba udělat.“ To znamená i snahu spojit se s Evropskou unií v jejím zatím uzavřeném systému obchodování s emisemi, ačkoli republikáni, kteří drží většinu v Kongresu, se k tomu staví velmi skepticky. Sdružení amerických států se představilo na konferenci rámcové dohody OSN o klimatických změnách, kde se dolaďují poslední detaily Kjótského protokolu, který vstoupí v platnost 16. února příštího roku. 30 průmyslově vyspělých zemí se v něm zavázalo snížit svoje emise skleníkových plynů o 12 % procent do roku 2012.
Nejdůležitějším plynem je oxid uhličitý, který vzniká jako vedlejší produkt při spalování fosilních paliv v automobilových motorech, elektrárnách a dalších průmyslových zařízeních. Spojené státy odmítly za vlády George Bushe ratifikovat Kjótskou dohodu s tím, že by její přijetí poškodilo americkou ekonomiku, a proto, že se nevztahuje na chudší země jako je Čína nebo Indie. Jenže v USA neexistují jen federální názory. „Spojené státy znamená sdružení samostatných států,“ říká Fred Butler, komisař pro komunální služby z New Jersey, který je jedním z delegátů na konferenci v Buenos Aires. Více než dvě desítky z nich přijaly samostatné plány na snížení produkce skleníkových plynů, například omezení státních nákupů neefektivních sportovních automobilů. Kalifornie v září rozhodla, že emise osobních automobilů a lehkých nákladních vozů musí poklesnout o 25 % do roku 2016. Na severovýchodě vyzval republikánský člen vlády státu New York George Pataki v dubnu roku 2003 k vytvoření regionálního systému obchodu s emisemi CO2, postavený na stejném principu, jaký začne fungovat v Evropě počátkem roku.
K existujícímu sdružení „Severovýchodních států pro společné hospodaření s ovzduším“ (Northeast States for Coordinated Air Use Management) se připojilo dalších osm států: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey a Delaware. Čtyři mají guvernéra z republikánské strany, čtyři z demokratické. Společně tyto státy vyprodukují 14 % emisí CO2 v USA. Podrobný návrh systému obchodování bude znám v dubnu a v praxi by mohl začít fungovat za dva až tři roky, uvedl Colbrun, který je šéfem sdružení sídlícího v Bostonu. „Otázka zní kdy a nikoli zda,“ dodal Colburn.
I když chtějí guvernéři především přispět k boji proti klimatickým změnám, je zde ještě celá řada environmentálních, ekonomických i zdravotních důvodů. Jedním z nich je velká pozornost, kterou upírá New York na Londýn, který se stal vedoucím představitelem „obchodu s ovzduším“. Ten by se podle Američanů mohl stát mnohamiliardovým trhem. „Přicházíme o velkou ekonomickou příležitost,“ říká Colburn, který byl ještě v loňském roce šéfem úřadu pro kvalitu ovzduší v New Hampshire. Naráží na Evropský systém obchodu s emisemi, který startuje 1. ledna. „Nechápu, proč by se naše elektrárny nemohly zaregistrovat do systému a prodávat povolenky v Evropě.“ Vedoucí oficiální Bushovy delegace na klimatické konferenci byl dotázán na možnost propojení amerického a evropského trhu. „Neměli jsme dosud příležitost analyzovat trh z hlediska této příležitosti a nevíme, co by to znamenalo z hlediska zákonů USA ani mezinárodního práva,“ řekla Paula Dobriansky. Podle Joe Bartona, ředitele sněmovního výboru pro energetiku a obchod, by jakoukoli mezinárodní dohodu uzavřenou na úrovni národního státu musel potvrdit i Kongres. „A to bych viděl velmi skepticky.“ Ale Colburn si myslí, že nebude potřeba federální požehnání, jde přeci o vztah čistě obchodní, nikoli o mezistátní dohody. V některých státech nebude potřeba schválení nových zákonů, ale bude možné uzákonit obchod pomocí nařízení vlády. Seznam jednotlivých států USA, které se budou chtít zapojit do obchodování, možná poroste. Washington, Oregon a Kalifornie připravují své vlastní návrhy, jak snížit emise skleníkových plynů a studují i možnost mezinárodního obchodu s CO2. Jako další partner se nabízí Kanada, která ratifikovala Kjótský protokol spolu s Evropu.
Podle textu MSNBC 16. 12. 2004.
reklama