MSNBC: Skleníkové plyny mění klima pod hladinou oceánů
Korálový útes. | ||
Ilustrační foto: Linda Wade
|
Každé z těchto středisek ověřuje na počítačových simulacích, jak by se změnila situace světových oceánů, jestliže bude nadále v průběhu 21. století narůstat objem oxidu uhličitého v atmosféře konstantním způsobem. Vědci předpokládají, že oceány již absorbovaly 400 miliard tun CO2 z fosilních paliv a nadále budou v průběhu století zadržovat další miliony tun škodlivých emisí každý den. Podle této teorie funguje oceán jako obrovská přírodní zásobárna, která podle odhadů obsahuje 139 000 miliard tun oxidu uhličitého, ale není známo, jak veliké výkyvy mořského systému by mohly narušit přirozenou rovnováhu. "Problém je, že kolem 50 % z oněch 400 miliard tun CO2, které se do moří dostaly v důsledku lidské činnosti, se nachází v hloubce do dvou set metrů. Průměrná hloubka oceánů je 4000 metrů, jenže my ovlivňujeme především vrstvy blízko hladině, kde také žije nejvyšší procento mořské populace," říká Peter Brewer.
Když se oxid uhličitý dostane do vody, změní se jeho chemické vlastnosti - zvýší kyselost prostředí. V oceánech jsou místa s různou hodnotou pH vody a i když některé druhy živočichů jsou schopny žít v různých vodách, mnoho z nich je adaptováno na konkrétní prostředí a není schopno přežít výrazné změny. Japonští vědci studovali vývoj populace ježovky a její změny, když došlo v důsledku zvýšení koncentrace CO2 ke změně pH. Britští vědci zase popsali škody, které působí na korálových útesech vyšší kyselost vody. "Hlavní dopad oxidu uhličitého v oceánech je změna pH, což způsobuje vápenatění korálových útesů a ostatních živočichů, kteří mají uhličitanový skelet," říkají.
Peter Brewer odhaduje, že hladina pH světových oceánů je o 0,1 nižší než v době před vznikem průmyslové civilizace. Podle počítačových modelů provedených Národní výzkumnou laboratoří v Livermore neexistují důkazy o tom, že by kyselost mořského prostředí poklesla o více než 0,6 stupně pH. Podle Brewerova výpočtu by "nesnižující se emise oxidu uhličitého během jednoho století způsobily větší změny, než jaké přirozeně proběhly za 300 milionů let".
Podle článku Miguel Llanos MSNBC 18. 03. 2004.
reklama