https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-vzestup-hladiny-mori-uz-nic-nezastavi-rikaji-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: Vzestup hladiny moří už nic nezastaví, říkají vědci

22.3.2005 11:48 | PRAHA/BOULDER (EcoMonitor)
I kdyby nyní naráz ustaly emise oxidu uhličitého z průmyslu i z dopravy, podle nové vědecké studie se zemské klima do konce století oteplí nejméně o půl stupně Celsia a hladiny moří stoupnou o 11 centimetrů. Další studie předpovídá, že oteplování klimatu bude pokračovat až do roku 2400.
 

Tichý oceán, ostrov Coronado.
Foto: Hugo Charvát/EkoList
Podle zatím nejhoršího scénáře vzroste během tohoto století průměrná globální teplota o přibližně 3,3 stupně Celsia a hladina moře vystoupá o 30 centimetrů.

„Mnoho lidí si neuvědomuje, že vypuštěné množství skleníkových plynů již ke globálnímu oteplování a zvýšení hladiny moří dostačuje,“ řekl Gerald Meehl z Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR). „I kdybychom koncentrace skleníkových plynů nyní stabilizovali, oteplování klimatu bude pokračovat. Čím déle však budeme skleníkové plyny emitovat, tím větší klimatickou změnu v budoucnu způsobíme.“

K nevyhnutelnosti klimatické změny přispívá podle Meehla také to, že teplotní změna oceánů se oproti teplotním změnám pevnin a ovzduší značně opožďuje. Tato vlastnost, odborníky zvaná „teplotní setrvačnost“, způsobuje, že velké změny se u oceánu projeví v řádu desítek až stovek let. Teplotní změna pozorovaná v posledních desetiletích v atmosféře se ještě nemusela u oceánů naplno projevit.

Již jen málokdo z vědců pochybuje o tom, že se zemské klima otepluje. Minulý měsíc byla vydána zpráva, podle které patřil rok 2004 mezi čtyři nejteplejší roky, které kdy byly zaznamenány, a odhaduje se, že rok 2005 bude dosud úplně nejteplejší. Zda a jak moc člověk k oteplování klimatu přispívá, je však pro mnohé kontroverzní otázkou.

Podle článku Roberta Roye Britta na MSNBC ze dne 17. 3. 2005


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist