https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/musel-bych-byt-silenec-poprel-brabec-obvineni-ze-by-ovlivnoval-verdikty-cizp-ve-prospech-agrofertu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

"Musel bych být šílenec," popřel Brabec obvinění, že by ovlivňoval verdikty ČIŽP ve prospěch Agrofertu

7.4.2017 08:08 | PRAHA (ČTK)
"Musel bych být úplný šílenec, a to nejsem, abych v situaci, kdy každý ví, že společnosti Navos a Kmotr patří do skupiny Agrofert a že pan Babiš byl majitelem Afrofertu, tak že bych v této věci dělal jakékoli, řekněme, kroky, které souvisí, řekněme, s ovlivňováním rozhodnutí," řekl Brabec.
"Musel bych být úplný šílenec, a to nejsem, abych v situaci, kdy každý ví, že společnosti Navos a Kmotr patří do skupiny Agrofert a že pan Babiš byl majitelem Afrofertu, tak že bych v této věci dělal jakékoli, řekněme, kroky, které souvisí, řekněme, s ovlivňováním rozhodnutí," řekl Brabec.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) popřel, že by nějak ovlivňoval rozhodování ministerstva nebo České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ohledně kroměřížských firem Navos a Kmotr. Ty patří do skupiny Agrofert, kterou donedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
 

"Musel bych být úplný šílenec, a to nejsem, abych v situaci, kdy každý ví, že společnosti Navos a Kmotr patří do skupiny Agrofert a že pan Babiš byl majitelem Afrofertu, tak že bych v této věci dělal jakékoli, řekněme, kroky, které souvisí, řekněme, s ovlivňováním rozhodnutí," řekl Brabec při včerejších sněmovních interpelacích na dotazy Marie Pěnčíkové (KSČM). O podezřelém snížení pokuty informoval například server Ihned nebo Deník Referendum.

Brabec prý netušil, že nějaké verdikty ohledně těchto firem padly. Rozhodování by bylo podle ministra stejné, ať by tyto společnosti vlastnil kdokoli.

Zemědělské společnosti Navos udělila inspekce pokutu 300.000 korun kvůli tomu, že podle názoru ČIŽP provozovala část stacionárních zdrojů znečištění bez povolení a porušila zákon o ochraně ovzduší. Firma se odvolala k ministerstvu a jeho krajské pracoviště ji zrušilo. Brabec to vysvětlil tím, že Navos už dřív upozornil krajský úřad i inspekci, že i na základě posudku nebude uplatňovat na zdroje sčítací pravidlo, které by znamenalo potřebu povolení. Kraj ani inspekce postoj firmy podle Brabce nezpochybnily, inspekce následně změnila názor.

"Toto všechno vzal orgán státní správy v úvahu a zohlednil potom při rozhodování o odvolání společnosti proti pokutě. Společnost byla v dobré víře, že provozuje zdroj po právu," uvedl Brabec.

U masokombinátu Kmotr sice ministerstvo podle Brabce doporučilo inspekci sčítací pravidlo uplatnit, metodika ale podle něho popisuje i další okolnosti, například charakter výroby a využívání celkové kapacity zdrojů znečištění ovzduší. Inspekce potom také na základě posudků uvedla, že sčítací pravidlo není možné uplatnit, dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist