Může velryba napodobit lidskou řeč? Několik let stará nahrávka to dokazuje
Zprávy o tom, že něco takového velryby dokáží, se objevovaly sporadicky už před pořízením nahrávky. V roce 1984 si Sam Rigway z National Marine Mammal Foundation všiml, že v blízkosti chovaných velryb slýchává na velryby nezvyklé zvuky. Znělo mu to, jakoby slyšel vzdálený hovor dvou lidí.
Také jeden z potápěčů, kteří pobývali v blízkosti velryb, měl neobvyklý zážitek. Měl dojem, že na něj někdo z kolegů volal, ať už vypadne z vody. Jediná živá duše, která byla v dosahu a která se nezapřísahala, že nic takového neřekla, byla zase velryba NOC.
Pro seriozní zkoumání však chyběl jasný důkaz. Samu Rigwayovi a jeho kolegům se podařilo zachytit velryby NOC na zvukový záznam. Na něm je slyšet něco, co je rytmem velmi podobné lidskému hlasu. Každopádně je to o několik oktáv na jiné frekvenci, než jak zní typický velrybí hlas. A daleko blíže má tomu lidskému.
„Naše pozorování naznačují, že velryby jsou schopné pracovat s tím, jak tvoří zvuk, aby napodobily zvuk lidského hlasu,“ říká Sam Rigway, který své poznatky nedávno zveřejnil v časopise Current Biology. „Je to podle mě jasná snaha o navázání kontaktu.“
Pro velryby není napodobení zvuku lidského hlasu nic lehkého. Zatímco lidé tvoří zvuk v hrtanu, velryby jej modulují v nosní části. Pro napodobení lidského hlasu musela velryba NOC změnit tlak v nosní části, zapojit svaly a jinak dýchat.
„To, co jsme slyšeli, je jasným příkladem toho, že konkrétní velryba pracuje se svým hlasem a napodobuje zvuk lidského hlasu,“ říká Sam Rigway. Smutné je, že k lepšímu porozumění, jak běluha NOC "mluví", už nedojde. Je to pět let, co vydechla naposledy. Jediné, co zůstalo, je nahrávka jejího lidského hlasu.
reklama