https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muzeum-komenskeho-otevre-vystavu-autoru-kteri-jdou-ve-stopach-zdenka-buriana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muzeum Komenského otevře výstavu autorů, kteří jdou ve stopách Zdeňka Buriana

17.4.2022 00:10 | PŘEROV (ČTK)
Svět známých i méně známých živočichů obývajících planetu před miliony lety představí nová výstava Muzea Komenského v Přerově s názvem Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana. Za vystavenými obrazy zachycujícími tento svět za pomoci dostupných vědeckých poznatků stojí pětice výtvarníků z volného sdružení s názvem PAS (Paleoart-Art and Science/Paleoart-umění a věda). Výstava, která je otevřena veřejnosti od minulého týdne, navazuje na expozici, která před dvěma lety mapovala díla známého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, řekl ČTK kurátor Kamil Lukeš.
 

Na výstavě jsou díla, která vytvořili Petr Modlitba, Jiří Svoboda, Jiří Teichmann, Pavel Dvorský a Jaroslav Bažant. "Kráčejí ve šlépějích Zdeňka Buriana. Dělají vědeckou kresbu podle archeologických nálezů. Od dob Zdeňka Buriana se v paleontologii a archeologii spousta věcí změnila, navazují tedy na jeho práci ale na základě moderních výzkumů," uvedl kurátor.

Sdružení PAS vzniklo jako projekt Mendelova muzea, který byl poprvé představen veřejnosti v Brně na sklonku roku 2014. Od té doby má za sebou sdružení deset výstav a další ve spolupráci s jinými autory, jednotliví členové mají také své samostatné autorské výstavy nejen v ČR. Na přerovské výstavě bude k vidění zhruba stovka maleb těchto výtvarníků, chybět nebude několik modelů včetně mamuta či archeologické naleziště se zkamenělinami a ateliér umělce paleoartu, doplnil Lukeš.

Výstava navazuje na na výstavní projekt Muzea Komenského věnovaný 115. výročí Burianova narození, který se uskutečnil během roku 2020. Představil tehdy kompletní tvorbu obrazových pomůcek, vytvořených pro školní výuku včetně tří autorových olejomaleb lidských typů z doby první republiky, které ukazují americké, africké a asijské obyvatelstvo. Kromě originálních prací vlastní muzeum také několik desítek kopií jeho školních obrazů, dodal kurátor Lukeš. Nejznámější z nich spadají do 50. let 20. století. Mezi nejrozšířenější patřily třeba obrazy mamuta, brontosaura, typy člověka a jeho sídlišť či pralesy.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist