https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muzeum-v-roztokach-uspori-energii-jako-zdroj-teple-vody-pouzije-cistirnu-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody použije čistírnu vod

30.9.2023 00:42 | ROZTOKY (ČTK)
Foto | Lukáš Kalista / Wikimeda Commons
Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody pro vytápění použije sousední čistírnu odpadních vod. Úspora má oproti současnosti představovat třetinu. Náklady na nový systém dosáhnou včetně projektu kolem 37 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva životního prostředí, uvedla za středočeské hejtmanství Zuzana Žídková. Kraj je zřizovatelem muzea.
 

Plynové kotle v komplexu muzejních budov jsou nyní na konci své životnosti. "Při úvahách o ekologičtějším a úspornějším způsobu vytápění bylo zástupcům muzea doporučeno využít jako zdroj teplé vody sousední čistírnu odpadních vod. Navržená technologie tak pomůže jednak muzeu v dosažení výrazných úspor v nákladech na vytápění a dále významným způsobem přispěje k ekologičtějšímu provozu také samotné čistírny, protože odpadní voda vypouštěná do řeky se díky využití tepla v muzeu ochladí a do přírody se vrátí ochlazená voda, která je pro přírodu nejpřirozenější," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

Muzeum spravuje tři areály, kromě roztockého zámku je to také nedaleký Braunerův mlýn a pracoviště v Libčicích nad Vltavou. Ve všech třech lokalitách zajišťuje topení celkem 16 plynových kotlů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist