https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-na-liberecku-nasli-a-ulovili-sest-divocaku-nakazenych-africkym-morem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivci na Liberecku našli a ulovili šest divočáků nakažených africkým morem

1.6.2024 00:03 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá. V uplynulých dnech byla nákaza postupně potvrzena u pěti nalezených prasat divokých a jednoho uloveného. Čtyři uhynulé kusy našli myslivci v katastrálním území Oldřichova v Hájích, dalšího uhynulého divočáka objevili v nedalekém Mníšku. Africký mor se potvrdil také u kusu, který ulovili v nedaleké Raspenavě, informoval zastupující mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Majer.
 
Všechny nové případy afrického moru prasat pocházejí z vymezeného uzavřeného pásma II na Liberecku. Celkem bylo v Česku od počátku nákazy v prosinci 2022 potvrzeno 75 případů nákazy u uhynulých či ulovených prasat divokých. Z toho v letošním roce už jde podle Majera o 18 případů, devět bylo nalezených uhynulých a stejný počet nakažených zvířat myslivci odstřelili. Do domácích chovů prasat se zatím nikdy nákaza nedostala.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Kolem místa nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy.

Před týdnem se území se zpřísněnými pravidly zmenšilo, když Státní veterinární správa zrušila ochranná opatření na Českolipsku. Od ulovení nakaženého divočáka v katastru Ralska loni v květnu se tam už nákaza nepotvrdila. Ochranné pásmo II s přísným režimem tak SVS v souladu s legislativou Evropské unie zrušila, a s tím se zmenšilo i nárazníkové pásmo I, které už nezasahuje do Středočeského kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist