https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-za-cerven-na-liberecku-nasli-nebo-ulovili-sedm-nakazenych-divocaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivci za červen na Liberecku našli nebo ulovili sedm nakažených divočáků

1.7.2024 20:57 | LIBEREC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Myslivci za červen na Liberecku našli nebo ulovili sedm divokých prasat nakažených africkým morem, většinou v oblasti Oldřichova v Hájích a nedalekého Mníšku na Liberecku. Poslední potvrzený případ je z 21. června, laboratoř potvrdila nebezpečnou nákazu u zvířete, které našli v katastru Oldřichova uhynulé, informoval Petr Majer, zastupující mluvčí Státní veterinární správy ČR.
 
Všechny případy včetně posledního byly z území uzavřeného pásma II, nebudou tak podle Majera znamenat žádné změny v ochranných pásmech vymezených kolem míst nákazy. Od začátku letošního roku bylo zatím podle něj potvrzeno 25 případů nákazy, z toho 11 u ulovených zvířat a 14 u uhynulých. Celkem bylo v Česku od počátku nákazy v prosinci 2022 potvrzeno 82 případů afrického moru prasat. Do domácích chovů se nákaza zatím nedostala.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Kolem místa nákazy vytyčila veterinární správa ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat.

Uzavřené pásmo II, tedy oblast s výskytem afrického moru prasat, zabírá v Libereckém kraji 786 kilometrů čtverečních od hranic s Polskem a Německem a zasahuje až k Jablonnému v Podještědí, Liberci, Jablonci nad Nisou a na východě k Harrachovu. Nárazníkové pásmo má 826 kilometrů čtverečních a sahá až ke Cvikovu, Zákupům, Českému Dubu, Železnému Brodu a k hranici s Královéhradeckým krajem v Krkonoších. Mimořádná veterinární opatření kvůli africkému moru prasat tak aktuálně platí na 51 procentech území Libereckého kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist