MZE: Identifikace BSE je důkazem věrohodnosti
Identifikace BSE navíc podle jeho vyjádření svědčí o tom, že veškerá opatření, která ČR v rámci předběžné opatrnosti učinili, byla na místě. "Pro klid spotřebitelů uvádíme, že od 1. ledna 2000 je z veškerého poráženého skotu odebírán specifický rizikový materiál, neboť pouze v něm mohou být priony způsobující onemocnění BSE. V hovězím mase se patologické priony nevyskytují a maso na rozdíl od nervové tkáně je považováno za bezpečné," zdůraznil Kovář.
První pozitivní test přítomnosti BSE byl potvrzen podle Kováře dnes ve 14 hodin takzvanou imunohistochemickou metodou, a to u dojnice z chovu ZD Dušejov v okrese Jihlava. "Tím byl potvrzen první test provedený metodou Western Blot a vše nasvědčuje tomu, že můžeme být svědky prvního výskytu onemocnění BSE na území ČR," konstatoval Kovář.
Potvrdil také, že ministr zemědělství Jan Fencl dnes svolal Ústřední nákazovou komisi, na jejíž doporučení rozhodl, že ČR odešle k testaci ještě jeden vzorek do Národní referenční laboratoře v Tübingenu ve Spolkové republice Německo. Výsledek vyšetření v této laboratoři bude znám ve čtvrtek 14. června.
Ústřední nákazová komise diskutovala dnes podle Kováře varianty dalšího postupu v případě pozitivního výsledku testu laboratoře v Tübingenu. V souladu s posledními postupy Evropské unie pak bude usmrcena a zlikvidována část stáda v Dušejově a to vrstevnice krávy, která byla pozitivně testována, rozšířené o zvířata starší a mladší 12ti měsíců a o potomstvo této krávy. Způsob likvidace utracených těl byl diskutován ve třech variantách. První variantou je neblaze známé pálení zvířat z Velké Británie, druhou pak spálení případných pozitivních kusů a zpracování ostatních zvířat v asanačním podniku. Třetí varianta představuje spálení případných pozitivních kusů a uložení ostatních zvířat do země na bezpečném zahrabovišti.
reklama