https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-bude-chtit-navyseni-provoznich-vydaju-o-200-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP bude chtít navýšení provozních výdajů o 200 milionů korun

27.5.2017 04:56 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo životního prostředí se bude snažit dojednat zvýšení svého rozpočtu na příští rok o 200 milionů korun na provozní náklady.
Ministerstvo životního prostředí se bude snažit dojednat zvýšení svého rozpočtu na příští rok o 200 milionů korun na provozní náklady.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministerstvo životního prostředí se bude snažit dojednat zvýšení svého rozpočtu na příští rok o 200 milionů korun na provozní náklady. Celkový propad o 3,82 miliardy korun ministerstvu nevadí, rozpočet se bude moci operativně při čerpání evropských fondů navýšit, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odcházející ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl pro resort na příští rok snížení výdajů na 13,09 miliardy korun.
 

Podle Brabce je problém u provozních nákladů, ze kterých se například financuje Program péče o krajinu. "Není to o luxusu, ale o udržení věcí v chodu. Jsou to naše provozní peníze - nebyli bychom to schopni vykrýt, tohle je něco, o čem budeme chtít jednat," řekl Brabec.

Podle Dominiky Pospíšilové z ministerstva nejde ze snížení výdajů o 3,8 miliardy korun vyvozovat žádné škrty v rozpočtu. Uvedené výdaje jsou totiž včetně kofinancování evropských peněz, jejichž tok se v průběhu roku mění. "Ministerstvo financí aktuálně nastavilo strop výdajů evropských prostředků na 70 miliard korun, proto došlo i ke snížení rozpočtu na Operační programu životní prostředí (OPŽP). To ale neznamená, že by mohlo být ohroženo čerpání OPŽP. Navýšit rozpočet podle zákona o rozpočtových pravidlech lze ve třetím běhu přípravy, tedy začátkem srpna, případně i během roku," dodala Pospíšilová.

Naopak podle ní v běžném "pevném" rozpočtu pro ministerstvo podle ní dochází k nepatrnému růstu výdajů na 6,41 miliardy korun. "To znamená, že k žádným škrtům nedochází. Příprava rozpočtu ministerstva je zatím ve fázi předložení návrhu příjmů a výdajů jednotlivých kapitol vládě, zdaleka tedy nejde o konečnou podobu rozpočtu. Finální podobu návrhu rozpočtu ministerstvo předkládá vládě do konce srpna," uzavřela mluvčí.

První návrh státního rozpočtu na příští rok z dílny ministerstva financí počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Největší růst, o 32,6 miliardy Kč, je u ministerstva práce a sociálních věcí, následuje ministerstvo školství s růstem o 11,7 miliardy Kč. Naopak největší pokles v absolutní částce je u ministerstva dopravy, a to o 12 miliard korun.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist