MŽP chce prosadit pevnou cenu za ekologickou energii
Zatímco výkupní cena jedné kilowatthodiny elektřiny vyrobené v klasické elektrárně činí 1,20 korun, stejné množství elektřiny z vodní elektrárny přijde na 1,50 korun, z biomasy na 2,50 korun a z větrné elektrárny na tři koruny. Jak Ambrozek zdůraznil, problém je v tom, že výrobci klasické energie se nijak nepodílí na likvidaci škod, které výrobou elektřiny způsobí. "Kdyby se do ceny klasické energie započítaly i tyto externí náklady, tak by se ceny této energie a energie z obnovitelných zdrojů vyrovnaly," tvrdí ministr.
Výhodou "ekologické" energie, která méně zatěžuje životní prostředí, je také to, že by její větší rozvoj přinesl nová pracovní místa. "Její větší podpora by si vyžádala výstavbu nových vodních či větrných elektráren," domnívá se Ambrozek. Obnovitelné zdroje jsou v současné době jedinými dostupnými nevyčerpatelnými energetickými zdroji, jsou k dispozici v každém regionu a přispívají tak k energetické nezávislosti státu.
Podle Ambrozka je v České republice zatím velmi malý podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě primárních energetických zdrojů a na spotřebě samotné elektřiny. V prvním případě to jsou pouhá dvě procenta, ve druhém pak 3,5 procenta. Do roku 2010 by MŽP chtělo tento podíl zvýšit na šest, respektive sedm procent. Podpora obnovitelných zdrojů energie je také jednou z hlavních priorit Evropské unie. Ta má také již od roku 2001 nástroj na podporu "ekologické" energie.
reklama