https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-chce-v-jihoceske-malsi-pomoci-perlorodce-ricni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP chce v jihočeské Malši pomoci perlorodce říční

26.4.2017 07:00 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Nároky perlorodky na čistotu vody, ve které dokáže přežívat a aktivně se rozmnožovat, jsou vysoké. Právě proto se v minulosti významně zmenšila populace perlorodky i ubylo lokalit jejího přirozeného výskytu v ČR.
Nároky perlorodky na čistotu vody, ve které dokáže přežívat a aktivně se rozmnožovat, jsou vysoké. Právě proto se v minulosti významně zmenšila populace perlorodky i ubylo lokalit jejího přirozeného výskytu v ČR.
Posílit populaci kriticky ohrožené perlorodky říční v jihočeské řece Malši chce projekt Malsemuschel, který zahájilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Potrvá do roku 2020, náklady dosáhnou téměř 45 milionů korun, z toho 85 procent pokryjí peníze z EU. ČTK to včera řekla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
 

Cílem je kromě posílení populace vysadit mladé jedince, popsat, proč se v lokalitě druh dlouhodobě nerozmnožuje, a vytvořit podklady pro to, aby se zlepšila čistota vody a omezila eroze v povodí řeky. Perlorodka říční je označována za ukazatele čisté až pitné vody.

"Její nároky na čistotu vody, ve které dokáže přežívat a aktivně se rozmnožovat, jsou vysoké. Právě proto se v minulosti významně zmenšila populace perlorodky i ubylo lokalit jejího přirozeného výskytu v ČR. Pro zachování a podporu populace perlorodek na Malši je nejzásadnější zlepšit celý stav vodního ekosystému a jednotné, šetrné hospodaření v povodí toku na české i rakouské straně," řekl ČTK ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků MŽP Jan Šíma.

Autoři projektu chtějí zjistit nedostatky v životním prostředí perlorodky a navrhnou odstranění příčin. Na projektu se podílejí Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Jihočeský kraj a Úřad Hornorakouské zemské vlády.

Podle Šímy se zpřesní informace o stavu biotopu perlorodky včetně identifikace rizik, zefektivní se ochrana druhu. Součástí je i přímá podpora perlorodky tím, že se vysadí odchovaní jedinci. Podpořit by se měla i populační stabilita hostitele perlorodky, jímž je pstruh obecný potoční.

"Tato aktivita zahrnuje úpravu břehových porostů a toku, aby byly vhodné pro život a reprodukci pstruhů, odlov nežádoucích ryb, které negativně ovlivňují populaci pstruha v těch konkrétních místech na Malši. Následně se bude posilovat populace tím, že se vysadí jikry pstruha," řekla Roubíčková. Projekt má i vzdělávací rozměr, zahrne osvětu lesníků, zemědělců či rybářů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist