https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-dalo-souhlas-s-dotezenim-ostravskych-lagun-32-podminek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP dalo souhlas s dotěžením ostravských lagun 32 podmínek

8.3.2017 12:00 | PRAHA (ČTK)
Pražská společnost AVE CZ má podle uzavřené smlouvy z lagun odstranit 91.562 tun takzvaných nadbilančních kalů. Projekt má stát 429 milionů korun. K odtěžení bude použita prakticky stejná technologie, jako se používala dosud. Pak bude nutné vyčistit i dekontaminovanou zeminu.
Pražská společnost AVE CZ má podle uzavřené smlouvy z lagun odstranit 91.562 tun takzvaných nadbilančních kalů. Projekt má stát 429 milionů korun. K odtěžení bude použita prakticky stejná technologie, jako se používala dosud. Pak bude nutné vyčistit i dekontaminovanou zeminu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v pondělí vydalo souhlasné stanovisko k dotěžení kalů z ostravských lagun. K projektu dalo 32 podmínek zaměřených hlavně na ochranu ovzduší a veřejného zdraví. Kaly by podle smlouvy společnosti AVE CZ, která bude kaly těžit, a státního podniku Diamo měly z lagun zmizet do konce roku 2018. ČTK to sdělila mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Laguny kalů po chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku.
 

Stanovisko EIA o posouzení vlivů projektu na životní prostředí mezi podmínkami ukládá provozovateli zajistit pravidelné měření pachových látek a omezit jejich emise, dále v areálu lagun omezit rychlost nákladních aut na deset kilometrů v hodině a udržovat čisté a zvlhčené cesty, po kterých se budou kaly odvážet. Práce se mají zastavit, pokud koncentrace sirovodíku, oxidu siřičitého či prachu v ovzduší překročí limity, a omezit v době očekávatelných zhoršených rozptylových podmínek.

"Z předchozí etapy jsme dostatečně poučeni, že charakter tohoto konkrétního záměru vyžaduje během jeho realizace zvýšenou pozornost a důsledné dodržování opatření k minimalizaci negativních vlivů," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Laguny obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Jejich čištění provázejí problémy a termín vyčištění byl opakovaně odložen. Vytěženo bylo už na 200.000 tun kalů, jenže se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se původně nepočítalo.

Společnost AVE CZ může podle MŽP nyní zahájit s úřadem Moravskoslezského kraje řízení o změně integrovaného povolení, které dotěžení povolí a přebere podmínky ze stanoviska EIA. "Společnost AVE CZ spolu se státním podnikem Diamo musí souběžně také dořešit, jak a kde budou vytěžené kaly likvidovány a jaká povolení budou k likvidaci potřeba," dodala Roubíčková. Po změně integrovaného povolení by se s těžbou zbylých kalů mohlo začít letos na podzim.

Pražská společnost AVE CZ má podle uzavřené smlouvy z lagun odstranit 91.562 tun takzvaných nadbilančních kalů. Projekt má stát 429 milionů korun. K odtěžení bude použita prakticky stejná technologie, jako se používala dosud. Pak bude nutné vyčistit i dekontaminovanou zeminu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist