https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-jiz-odeslalo-dodatky-k-navrhu-emisnich-povolenek-do-bruselu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP již odeslalo dodatky k návrhu emisních povolenek do Bruselu

25.1.2005 11:46 | PRAHA (ČIA)
Odpovědi na námitky Evropské komise (EK) k českému návrhu emisních povolenek odeslalo na konci minulého týdne ministerstvo životního prostředí (MŽP) do Bruselu. Materiály obsahují mimo jiné počty povolenek pro jednotlivé zdroje znečištění v ČR. "Čekáme, že k návrhu proběhnou další jednání," uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
 

Již dříve MŽP uvedlo, že schválení objemu povolenek pro ČR je reálné nejdříve na počátku února. Podle návrhu MŽP obdrží české společnosti v období let 2005 až 2007 povolenky k emisím 107,66 milionu tun oxidu uhličitého za rok. Z toho připadá na sektor veřejné energetiky 65,92 milionu tun a na podnikovou energetiku 4,24 milionu tun. Dalších 17,61 milionu povolenek získaly hutní společnosti, 6,435 milionu tun chemičky, 3,59 milionu tun cementárny a 1,55 milionu tun ropné rafinérie. Zbytek povolenek připadá na další průmyslové obory a také na rezervu pro nové účastníky a individuální korekce.

Nový systém regulace emisí oxidu uhličitého platí v zemích Evropské unie od počátku letošního roku. Emisní povolenky obdrželo či obdrží zhruba 12 tisíc největších zdrojů znečištění, z toho 340 z nich se nachází v České republice. Poplatek za každou tunu oxidu uhličitého, kterou společnost vypustí nad stanovený limit, nyní dosahuje 8,5 eura.

EK dosud schválila objem emisních povolenek pro 21 zemí. Zbývající čtveřici zemí, čekajících na verdikt komise, tvoří Česká republika, Polsko, Itálie a Řecko.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist