https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-kvuli-usporam-omezi-pracovni-cesty-a-planuje-dalsi-upravy-budovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP kvůli úsporám omezí pracovní cesty a plánuje další úpravy budovy

21.9.2022 00:16 (ČTK)
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v rámci úspor energií plánuje omezit pracovní cesty svých zaměstnanců a preferovat on-line jednání. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Dodala, že v centrální budově v pražských Vršovicích již nyní funguje řada opatření šetřících energie a další se chystají.
 

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli v televizním projevu s odkazem na současnou energetickou krizi vyzval k rozumnému hospodaření s elektřinou a plynem. Stát bude podle něj pro občany příkladem. Země Evropské unie se v červenci dohodly, že dobrovolně od začátku srpna do konce března příštího roku sníží spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z posledních pěti let.

"Plánujeme snižovat spotřebu fosilních paliv a energii díky snížení počtu pracovních cest. Budeme také preferovat pracovní schůzky online a šířit osvětu mezi zaměstnanci, aby zbytečně neběžela výpočetní technika nebo se zbytečně svítilo. Nynější osvětlení je také postupně nahrazováno úspornými LED zdroji a kanceláře budou vytápěné nejvýše na 20 stupňů," sdělila.

Ministerstvo má podle ní také řadu úsporných úkolů již splněných. "Budova je zateplená a na střeše jsou umístěny fotovoltaické panely, přičemž vyrobená elektrická energie se plně spotřebovává na část zabezpečení chodu technologií umístěných v budově. Teplá voda je celoročně dodávána tak, aby měla na výtoku teplotu 45 až 60 stupňů Celsia. Další pokles teploty vody není možný s ohledem na zdraví," dodala.

Loni byla podle jejích slov také odizolována část střechy budovy nad garážemi a připravena na "zelenou střechu", jíž získá během ekologických úprav, které se uskuteční v letech 2023 a 2024. Další vybraná místa jsou nyní odizolována kačírkem a také je čekají úpravy. "Tím se opět v létě zmírní celkové zahřívání budovy, ale v zimních měsících se i zmírní únik tepla z budovy. Na jedné z těch dvou střech budou instalovány rezervoáry na dešťovou vodu," napsala Pospíšilová. Doplnila, že resort také letos dokončil kontrolu oken a v plánu je jejich oprava a utěsnění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist