https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-norske-fondy-za-pet-let-podporily-temer-900-miliony-korun-165-projektu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů

16.5.2024 01:07 | PRAHA (ČTK)
Díky norským fondům se podařilo rozšířit například ptačí parky Josefovské louky a Kosteliska, vybudovat stovky nových hnízdních budek pro ohrožené druhy sov, ozelenit desítky lokalit v Ostravě, provést monitoring znečištění ovzduší mimo jiné v česko-polském pohraničí a zavést zkušební provoz nového stupně čištění odpadních vod v Thomayerově nemocnici v Praze.
Díky norským fondům se podařilo rozšířit například ptačí parky Josefovské louky a Kosteliska, vybudovat stovky nových hnízdních budek pro ohrožené druhy sov, ozelenit desítky lokalit v Ostravě, provést monitoring znečištění ovzduší mimo jiné v česko-polském pohraničí a zavést zkušební provoz nového stupně čištění odpadních vod v Thomayerově nemocnici v Praze.
Foto | Ondřej Ryška / ČSO
Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
 
Prostředky programu byly rozděleny mezi čtyři vybrané oblasti podpory. Zahrnovaly ochranu ekosystémů a biodiverzity, znečištění ovzduší a vod a adaptaci na změnu klimatu v obcích a regionech. Díky norským fondům se podařilo rozšířit například ptačí parky Josefovské louky a Kosteliska, vybudovat stovky nových hnízdních budek pro ohrožené druhy sov, ozelenit desítky lokalit v Ostravě, provést monitoring znečištění ovzduší mimo jiné v česko-polském pohraničí a zavést zkušební provoz nového stupně čištění odpadních vod v Thomayerově nemocnici v Praze.

"Jedním z hlavních pilířů programu norských fondů je důraz na přeshraniční spolupráci u našich projektů. Státní fond životního prostředí ČR nově inicioval také prohloubení spolupráce mezi jednotlivými přijímacími státy, mezi něž patří například Polsko, Slovinsko, Řecko, Rumunsko či státy Pobaltí," uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR).

Příprava financování zelených projektů z prostředků norských fondů pro nové období, stejně jako nastavení programu a výzev, je podle něho v současné době na úplném začátku. "Ze strany donorů je základní rámec stanoven, nyní probíhá schvalovací proces mezi jednotlivými státy Evropské unie. Následně proběhnou jednání na úrovni České republiky a teprve poté budou uzavřeny příslušné dohody," dodal Valdman. Přípravné práce může Fond zahájit až v okamžiku, kdy bude mít k dispozici podklady ze strany donorů a Kanceláře finančního mechanismu v Bruselu.

"V následujících měsících budeme pečlivě hodnotit výsledky našich projektů i administrativní postupy, které s nimi souvisejí. Na základě dosavadních zkušeností již víme, že se budeme snažit prosadit celkové zjednodušení administrativních požadavků a vykazování způsobilých výdajů," řekl Ivo Marcin, ředitel Sekce strategie Fondu a mezinárodní spolupráce SFŽP ČR.

S příběhy vybraných projektů se mohou lidí seznámit v krátké dokumentární sérii dostupné na YouTube kanálu SFŽP ČR. V současnosti probíhá natáčení dalších dílů, které diváky zavedou například za invazními druhy raků nebo do jihomoravských Kostic, kde s podporou Norských fondů vznikla nová vodní nádrž.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist