MŽP podepsalo další dohody o spolupráci s průmyslem
Podle ministra Pronka je nezbytné, aby dohoda, přestože je uzavřena na základě dobrovolnosti, byla naprosto závazná. "Neexistuje, aby podniky přišly s výmluvami typu ‚promiňte, nestihli jsme splnit své závazky,a le do roka je určitě splníme'," řekl Pronk. Navíc podle něj při uzavírání dobrovolné dohody musí být jasné, že jde o dočasné opatření s platností omezenou do přijetí příslušné legislativní úpravy, tedy většinou zákona.
Náměstek ministra Kužvarta Lubomír Petružela a prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Štěpán Popovič při dnešním podpisu vzájemné dohody o spolupráci. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
S tím souhlasí i náměstkyně českého ministra životního prostředí Eva Tylová. "Dobrovolná dohoda je dočasné opatření, které pomůže v případě, že systém, který má být nastartován zákonem je velice složitý a začne platit až za delší dobu. Dobrovolná dohoda pomůže jak státu, tak i podnikům se na něj důkladně připravit," říká Tylová. Příkladem je podle ní dohoda, podepsaná letos mezi ministerstvem životního prostředí a obalářským sdružením EkoKom, která navazuje na nařízení MŽP o povinnosti zpětného odběru obalů, které vejde v platnost až za tři roky.
V pražském hotelu Ambassador dnes navíc uzavřelo MŽP dohodu o spolupráci při integraci Státní politiky životního prostředí do průmyslové politiky se Svazem průmyslu a dopravy ČR. Při podpisu dokumentu nahradil ministra Miloše Kužvarta, který se kvůli zasedání Poslanecké sněmovny nezúčastnil ani česko-nizozemského semináře, jeho náměstek Lubomír Petružela.
reklama