https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-podpori-ve-vyzve-spravedliva-transformace-nove-nastupujici-ucitele-v-karlovarskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP podpoří ve výzvě Spravedlivá transformace nově nastupující učitele v Karlovarském kraji

17.10.2023 10:29 (ČTK)
Náborový příspěvek a peníze na další vzdělávání budou od ledna moci získat nastupující kvalifikovaní učitelé a pedagogičtí pracovníci základních a středních škol v Karlovarském kraji. Ve výzvě Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) vyčlenilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) společně se Státním fondem životního prostředí 45 milionů korun. Žádosti bude možné podávat od 1. ledna do 24. dubna příštího roku, informovalo MŽP v tiskové zprávě. Vedení kraje podle krajského radního pro školství Jindřicha Čermáka (Piráti) náborové příspěvky vítá, v kraji chybí učitelé a starší brzy odejdou do penze.

 

V kraji chybí aprobovaní učitelé, nejvíce na druhém stupni základních škol. Mnoho stávajících učitelů je navíc ve vysokém věku a hrozí, že odejdou do důchodu. Podle Čermáka mají učitelé obecně zájem si vzdělání doplnit, není to ale možné v Karlovarském kraji. Hejtmanství je proto připraveno je podpořit při studiu v jiném kraji a umožnit jim vykonávat praxi v Karlovarském kraji.

Žádosti o dotace bude podávat kraj, prostřednictvím kterého budou jednotlivé školy žádat o příspěvek. Výzva, ve které je zatím alokovaná polovina částky, je určena na podporu nově nastupujících učitelů a pracovníků. Školy ve svých projektech musí zahrnout dvě části výzvy, náborový příspěvek a další vzdělávání zaměstnanců podpořených náborovým příspěvkem.

"Každý projekt musí povinně obsahovat dvě aktivity, v první řadě se jedná o poskytnutí finančních prostředků na výplatu náborového příspěvku ve výši 669 000 korun. Ten je určen pro nově nastupující školní psychology, speciální pedagogy, kvalifikované učitele nebo odborníky z praxe bez pedagogického vzdělání, které je nutné doplnit v rámci závazku,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Aby mohl zaměstnanec příspěvek získat, musí na škole podle Hladíka zůstat pět let.

U druhé aktivity mohou školy získat příspěvek až 100 000 korun na průběžné vzdělávání zaměstnance podpořeného náborovým příspěvkem. Minimální časová dotace vzdělávání je 40 hodin.

"Nemůžeme transformovat uhelné kraje bez dostatku kvalifikovaných lidí a ty nemůžeme mít bez dostatku kvalifikovaných pedagogů. Konkrétně pro Karlovarský kraj je právě toto zásadním problémem pro jeho budoucnost. Dlouhodobě se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pedagogických pracovníků nebo jejich postupným stárnutím. Tento trend je třeba měnit, podpořit tamější základní a střední školy a také udržet v regionu učitele, kteří by si jinak hledali uplatnění mimo něj,“ řekl Hladík.

MŽP se odkazuje na mimořádné šetření ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, podle kterého je na tom Karlovarský kraj v počtu nekvalifikovaných učitelů nejhůře, konkrétně se jedná o 14,23 procenta učitelů. Nejhorší situace je v současnosti na druhých stupních základních škol, kde je neaprobovaná výuka v 48,2 procenta případů, což je zhruba každá druhá odučená hodina.

Výzva chce zlepšit kvalifikaci učitelů, zároveň je jejím cílem i zmírnit postupné stárnutí učitelů a pedagogických pracovníků. Průměrný věk učitelů se na základních školách pohybuje kolem 48 let, na středních je pak o dva roky vyšší. Zároveň je podle MŽP důležité do škol doplnit školní psychology, speciální pedagogy, odborníky z praxe a mladé učitele.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist