https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-vratilo-k-prepracovani-dokumentaci-dopadu-tezby-manganu-u-chvaletic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP vrátilo k přepracování dokumentaci dopadů těžby manganu u Chvaletic

29.6.2023 19:49 | CHVALETICE (ČTK)
Odkaliště Chvaletice
Odkaliště Chvaletice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Robert Tropek / Entomologický ústav, Biologické centrum AV ČR
Ministerstvo životního prostředí vrátilo k přepracování dokumentaci vlivů těžby manganu na odkalištích u Chvaletic a Trnávky na Pardubicku na životní prostředí (EIA). Požádala o to i sama těžební společnost Mangan Chvaletice, aby mohla dopracovat akustickou studii. Tu požadovali doplnit i hygienici, zjistila ČTK z informačního systému EIA.
 

"Krajská hygienická stanice ve vyjádření uplatňuje celkem 14 připomínek, z nichž za nejzávažnější lze považovat konstatování, že v záměrem dotčeném území je v současné době dlouhodobě překračován limit hlukové zátěže a umístění předmětného záměru by přispělo ke zhoršení stávající situace, byť minimálním příspěvkem, což nelze akceptovat," uvedlo ministerstvo. Mangan Chvaletice má dopracovat návrh opatření, která zajistí, že záměr svým umístěním nebude v okolních chráněných venkovních prostorech přispívat ke zhoršení současné situace, jež přesahuje míru únosného zatížení, a také prokázat jejich účinnost.

Firma má také dopracovat hodnocení vlivů na veřejné zdraví vyplývající z akustické studie a prokázat, že předpokládané emise sirovodíku nebudou mít vliv na okolí. Ministerstvo doporučilo, aby při přepracování dokumentace vše předběžně projednávala s hygieniky.

Podle těžební společnosti má být nová studie rovněž aktualizována podle nové hlukové legislativy, která nabývá platnosti v červenci tohoto roku. "Jsme si vědomi důležitosti posouzení vlivu našeho projektu na životní prostředí i na obyvatelstvo a vnímáme složité podmínky celého daného území. Uděláme vše pro to, abychom dokumentaci EIA upravili v souladu s pokyny, požadavky a připomínkami orgánů státní správy a veřejnosti," uvedl na dotaz ČTK ředitel firmy Mangan Chvaletice Jan Votava.Termín vydání rozhodnutí k přepracované dokumentaci EIA předpokládá do konce roku 2023.

Budoucí zpracovatelský závod je navržen tak, aby jeho projektová životnost byla 25 let při produkci kovového manganu 50 000 tun za rok. Očekává se, že dvě třetiny roční produkce budou přeměněny zhruba na 100 000 tun čistého monohydrátu síranu manganatého, který se častěji používá při výrobě baterií pro elektromobily či bateriových úložišť elektřiny. Součástí záměru je rovněž vybudování železniční vlečky. Závod by měl začít pracovat v roce 2027 a zaměstnat asi 400 lidí, část v nepřetržitém provozu.

Za 25 let se má vytěžit 26,6 milionu tun manganové rudy, což představuje více než milion tun suché suroviny ročně. Ve zpracovatelském závodě bude přepracován vytěžený materiál odkališť Chvaletice – Trnávka. Materiál v odkalištích obsahuje sice jen sedm až osm procent manganu, je však snadné jej těžit a je již namletý najemno.

Společnost již odkoupila část potřebných pozemků, na další má nájemní a předběžné smlouvy nebo jedná s majiteli, jimiž jsou ČEZ a Sev.en EC, která provozuje chvaletickou elektrárnu. Firma také ještě čeká na dokončení změny územního plánu Chvaletic. Se záměrem nesouhlasí obec Řečany nad Labem. Vadí jí hlavně možné zvýšení hluku, nákladní dopravy, emisí do ovzduší a prachu a pokles cen nemovitostí.

Společnost Mangan Chvaletice, která patří kanadské firmě Euro Manganese, chce přebudovat tři odkaliště u Chvaletic, Trnávky a Řečan vzniklá v letech 1951 až 1975. Mangan se využívá jako přísada do různých slitin, katalyzátorů a barevných pigmentů. Podle Votavy je strategickou surovinou, asi 90 procent se zatím dováží z Číny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist