https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-zvysi-dotaci-pro-zoologicke-zahrady-o-deset-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP zvýší dotaci pro zoologické zahrady o deset milionů korun

12.2.2021 16:18 | PRAHA (ČTK)
>Unie zoologických zahrad v únoru požádala vládu o finanční pomoc. Propad v příjmech za loňský rok sdružené zoo vyčíslily na více než 180 milionů korun. Jako příspěvkové organizace jsou vyloučeny z možnosti žádat stát o finanční kompenzace.
>Unie zoologických zahrad v únoru požádala vládu o finanční pomoc. Propad v příjmech za loňský rok sdružené zoo vyčíslily na více než 180 milionů korun. Jako příspěvkové organizace jsou vyloučeny z možnosti žádat stát o finanční kompenzace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Brno
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navýší pravidelnou dotaci pro zoologické zahrady z 20 na 30 milionů korun. Navýšení má pomoci zahradám, uzavřeným kvůli pandemii covidu, koupit krmení pro zvířata. Zástupci zoo mohou o rychlou podporu žádat od 1. března, uvedla za MŽP Dominika Pospíšilová.
 

"Rozhodli jsme se navýšit náš každoroční dotační titul Příspěvek ZOO z 20 milionů na 30 milionů korun a připravit jeho co nejrychlejší administraci, abychom podobně jako vloni na jaře pomohli zoologickým zahradám, které se kvůli pandemii dostávají do kritických situací," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Výpadky jejich příjmů se pohybují v řádu desítek milionů korun, státní podpora cílená na pořízení krmiva tak alespoň částečně pokryje provozní náklady zoo, které jsou z hlediska zajištění péče o chované živočichy zásadní," dodal.

Dotační program je určen pro všech 29 licencovaných zoologických zahrad v Česku. Zatímco menší zoologické zahrady mají podle resortu šanci získat dotaci do řádu statisíců korun, u větších bude podpora v jednotkách milionů. Podle Pospíšilové budou podané žádosti posouzeny během několika dní.

Brabec uvedl, že resort bude se zahradami dále jednat s cílem najít i jiné zdroje financování. "Ty už by ovšem vyžadovaly navýšení rozpočtu MŽP, a tedy i konsensus na úrovni vlády," řekl ministr.

Unie zoologických zahrad v únoru požádala vládu o finanční pomoc. Propad v příjmech za loňský rok sdružené zoo vyčíslily na více než 180 milionů korun. Jako příspěvkové organizace jsou vyloučeny z možnosti žádat stát o finanční kompenzace.

Loni v dubnu poslali ředitelé zoo společný otevřený dopis vládě, v říjnu pak šel dopis unie zoologických zahrad gesčním ministrům s nabídkou zahájení debaty o zhoršování finanční situace zoologických zahrad. Unie uvedla, že byl bez reakce. Unie zoologických zahrad sdružuje 16 tuzemských a čtyři slovenské zahrady. Součástí jsou i pražská, brněnská, zlínská, olomoucká a ostravská zoo.

České zoologické zahrady byly loni kvůli vládním opatřením při pandemii zavřené téměř čtyři měsíce. Jejich uzavření pokračuje i od počátku roku 2021.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist