N24: Současná vlna veder dosahuje rekordní úrovně
V měřícím středisku v Postupimi je prováděno jedno z nejdelších nepřerušených meteorologických měření na světě. Současná data ukazují, že teplotní vývoj v letošním létě je velmi podobný tomu z roku 2003. Dosud je např. počet letních dní, kdy teplota překročí alespoň 25 °C, a počet „horkých dní“, kdy teplota vyšplhá nad 30 °C, téměř shodný.
Dosavadní teplotní rekord pochází z roku 1947, kdy bylo naměřeno celkem 72 letních dní. Mezi letošním létem a těmi v posledních 30 letech však existuje jeden výrazný rozdíl - nepřerušená řada letních dní se totiž téměř ztrojnásobila. To ale neplatí pouze pro postupimskou měřící stanici, ale pro celou střední Evropu. Současně také výrazně stouply noční teploty a kvůli tomu, že ani přes noc nedochází k dostatečnému ochlazení, se zvyšuje zátěž jak na lidský organizmus, tak na zvířata. Důkazem je zhruba 35 000 úmrtí v Evropě, které mělo na svědomí horko v roce 2003.
Příčinou tohoto vývoje je častější výskyt stabilního vysokého tlaku nad střední a východní Evropou v letním období. Kvůli globálnímu oteplování se totiž změnilo také velkoplošné rozprostření tlaku vzduchu, vysvětlují odborníci z Postupimi.
„Celkem 8 z 10 nejteplejších let od počátku našeho měření bylo zaznamenáno po roce 1996,“ říká Matthias Kopp, referent pro energetiku a klima organizace WWF. Jedna ze studií této organizace na ochranu přírody provedená v roce 2005 dokládá, že ve 13 z celkem 16 sledovaných evropských hlavních měst vzrostly od roku 1970 teploty o více než 1 °C.
Podle údajů zveřejněných německou meteorologickou službou, bude současná vlna veder trvat ještě nejméně do konce příštího týdne. WWF navíc varuje, že v nejbližších dnech se budeme muset připravit i na plošné požáry v lesích jižní Evropy, popřípadě i v dalších ohrožených regionech. Mezi ně patří např. některé části Brandenburska.
Podle článku N24 ze dne 21. 7. 2006.
reklama
Online diskuse
siesta - 26. 7. 2006 - HalMyslím, že by se měla zavést v těchto vedrech odpolední siesta jako ve středomoří. Pak by se mohlo v podvečer pokračovat v práci. Lidé by to více snášeli a bylo by to i energeticky šetrnější. Nedocházelo by k energetickým kolapsům. |