https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-bele-nedaleko-konice-byla-objevena-vzacna-kapradina-hadilka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Bělé nedaleko Konice byla objevena vzácná kapradina hadilka

1.6.2017 13:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hadí jazyk, někdy se používá i název hadilka, je drobná, nenápadná, obvykle kolem deseti centimetrů velká luční kapradina.
Hadí jazyk, někdy se používá i název hadilka, je drobná, nenápadná, obvykle kolem deseti centimetrů velká luční kapradina.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Na Bělé na Prostějovsku byla objevena vzácná kapradina hadí jazyk obecný. Jde o nový druh nejen pro tuto lokalitu, ale pravděpodobně i pro celý okres Prostějov. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody, který "soukromou rezervaci" Bělá vykoupil.
 

"Hadí jazyk, někdy se používá i název hadilka, je drobná, nenápadná, obvykle kolem deseti centimetrů velká luční kapradina," říká Hana Kleinová z Pozemkového spolku Prostějovsko. "Je tvořena jedním oválnými zeleným listem a dlouhým výtrusným klasem. Její výskyt je vázán zejména na mokré louky, tedy biotop, který z naší krajiny mizí. Proto je hadí jazyk v Červeném seznamu zařazen mezi silně ohrožené druhy a je zákonem chráněný."

Bělá je přírodovědně velmi cennou lokalitou v údolí stejnojmenného potůčku 6 km severozápadně od Konice. Z větší části je jako tzv. soukromá rezervace ve vlastnictví Českého svazu ochránců přírody a v péči Pozemkového spolku Prostějovsko. Kromě hadího jazyku se zde vyskytuje například orchidej prstnatec májový, upolín nejvyšší (oba právě kvetou), několik druhů vzácných ostřic a motýlů a mnoho dalších zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Objev hadího jazyku byl učiněn během akce pro dárce veřejné sbírky Místo pro přírodu, z jejíchž prostředků jsou právě podobné přírodně hodnotné lokality vykupovány. Nález tak byl nečekanou odměnou lidem, kteří vznik soukromých rezervací v České republice dlouhodobě podporují.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist